Junák - svaz skautů a skautek ČR Na 150 českých skautek a skautů vyrazí v úterý 26. července na celosvětové skautské setkání Jamboree ve Švédsku. Na Palackého náměstí při této příležitosti v 10:30 hod vysypou obrovskou zeměkouli z písku, představující všechny státy, které se ve Švédsku setkají. Slavnostního odjezdu se zúčastní také velvyslankyně Švédského království Inger Ultvedt, zástupce MŠMT Michal Urban a starosta Junáka Josef Výprachtický. Celkem 285 českých skautek a skautů ze všech krajů ČR, kteří průběžně na Jamboree odjíždí, se ve Švédsku připojí ke 40 tisícům skautů z celého světa.

    Skauti a skautky z celé ČR, kteří na celosvětové skautské setkání Jamboree ve Švédsku odjíždí, vytvoří na zemi obrovskou zeměkouli z písku. Ta bude vypadat přesně podle toho, jak si na 150 teenagerů představuje, že by měla zeměkoule vypadat. Stejně jako na Jamboree, je obraz země symbolem setkáváním náboženství, kultur a etnik. Na 150 zemí, které se na Palackého náměstí v Praze objeví, představují ale také země, ze kterých se skauti a skautky do Švédska sjedou. Po vytvoření imaginativní zeměkoule, projevech a slavnostním rozloučení, vyrazí čeští skauti a skautky několika autobusy do Švédska, kde budou reprezentovat ČR a navazovat přátelství s lidmi z celého světa, která jim zůstávají po celý život.

    „Nejvíc se těším na seznamování se spoustou nových lidí. Na to, že poznám skauty z jiných zemí a že všechny programy budou probíhat v angličtině. Také se samozřejmě těším na ty skvělé speciality, co si tam budeme vařit,“ popisuje 17letá skautka Monika Lásková.

    Co znamenají olympijské hry pro sportovní svět, to je Jamboree pro svět skautingu. Mladí lidé se setkávají, aby společně zažívali dobrodružství, pracovali, sportovali, mluvili o aktuálních problémech a hledali jejich možná řešení, učili se od sebe navzájem a získávali přátelství na celý život. Na tisíce účastníků čekají stovky zajímavých aktivit. Jamboree, celosvětové setkání skautek a skautů, se koná jednou za čtyři roky. Letošní XXII. Jamboree bude od 27. července do7. srpna nedaleko města Kristianstad na jihu Švédska. Zúčastní se ho na 40 tisíc skautů a skautek ze 150 zemí světa – to je jako kdyby se do zahraničí vypravila například celá Česká Lípa nebo Mladá Boleslav. Více podrobností o Jamboree najdete na www.skaut.cz.