soutěž Zpěváček, FoS ČRDruhý den 17. ročníku Celostátní soutěže dětských zpěváků lidových písní Zpěváček 2011 pokračoval ve společenském sále Termálních lázní Velké Losiny semifinálovými koncerty, v nichž se o postup do nedělního finále utkalo 47 dětí z Čech, Moravy a Slezska. Jejich pěvecké výkony doprovázely dvě muziky – Brněnský rozhlasový orchestr lidových nástrojů (BROLN) s primášem Františkem Černým a Lidová muzika souboru Gaudeamus VŠE v Praze s primášem Markem Janatou.

    Porota vedená legendou folkloru Janem Rokytou to ve svém rozhodování neměla lehké (přehled semifinalistů i finalistů – viz níže), Většina dětí totiž podala výborné výkony, prokazující jejich talent i zaujetí pro lidovou píseň. O dvou desítkách zpěváčků postupujících do nedělního finále nakonec rozhodla, jak už to při soutěžích tohoto druhu tradičně bývá, momentální psychická dispozice interpreta. Tréma u některých dětí sehrála své, byť publikum oceňovalo výkon každého zpěváčka nadšeným potleskem.

    Ani letošní vyvrcholení akce pořádané Folklorním sdružením České republiky nemá žádné „jasné“ favority. Princip soutěže je prostý: kdo loni vyhrál, nemůže se dalšího ročníku zúčastnit. A tak Zpěváček už sedmnáct let generuje nové talenty lidové písně ve věku od 10–15 let. Na následujícím videu se můžete podívat na loňskou třináctiletou vítězku Zpěváčka Kamilu Šošovičkovou z Lužic u Hodonína.

    V průběhu soboty bylo rovněž velmi rušno v Ruční papírně Velké Losiny, kde i tentokrát – jak „přikazuje“ tradice – vystupovaly zahraniční dětští hosté soutěže Zpěváček. Letos jich do lázeňské perly pod Hrubým Jeseníkem přijelo šest: Roxana Croitoru z rumunského Targu-Jiu, Naděžda Čilingirova z bulharského Karlova, Valentina Živković ze srbského Trsteniku a trojice děvčat ze Slovenska – Anička Lukáčová z Ružomberku, Zuzana Poláková z Bratislavy a Vaneska Várošová ze Štiavniku. Všechny vesměs neskrývaly obdiv nad netradičním způsobem organizace finále celostátní „zpěváčkovské“ soutěže i kouzelným, jarní zelení zalitým místem jeho konání. Na jejich citlivé, zpěvem kultivované dětské duše zapůsobila nejen Ruční papírna, ale i prostředí velkolosinského zámku, termálních lázní a v neposlední řadě i ubytování v Hotelu Dlouhé stráně, choulícím se – obrazně řečeno – ve stráni pod přečerpávací hydroelektrárnou Dlouhé stráně.

    Zahraniční zpěváčci se přítomnému publiku odměnili zajímavými pěveckými výkony, které plně odrážely různý charakter lidových písní v jednotlivých zemích. Na druhé straně bylo v nich cítit i poděkování domácím organizátorům za možnost zúčastnit se našeho Zpěváčka. Všechny děti se totiž shodly, že se domů budou vracet plné dojmů nejen ze soutěže, ale i z řady setkání v jejím průběhu, konkrétně z přijetí starostou obce Velké Losiny Norbertem Pffeferem a dalšími osobnostmi, které přijely na letošního Zpěváčka.

    Zpívání v papírně, která aspiruje na zapsání na Seznam kulturního dědictví UNESCO, ozvláštnili dudák Vladimír Kovařík z Prahy a fujarista Drahoš Daloš ze Slovenska. I oni za své výkony sklidili zasloužený potlesk návštěvníků koncertu.

    Vystoupením zahraničních zpěváčků však program v Ruční papírně zdaleka nekončil. Po celý den měla tato unikátní výrobna špičkového ručního papíru otevřeny dveře pro návštěvníky. Kdo měl zájem, mohl se „uchýlit“ do tvořivé dílny a vyrobit si zde svůj ruční papír nebo obálku a pečeť či objevovat taje kaligrafie, výroby dekoračních papírů a knihtisku. V rámci celodenního programu „Ruční papírna dětem“ si děti mohly zahrát i petang nebo se vydovádět ve velkém nafukovacím gumovém hradu.

    Návštěvníci si rovněž mohli prohlédnout muzeum papíru, navštívit reprezentační prodejnu a vybírat si z celého sortimentu výrobků ruční papírny, resp. z doplňkového sortimentu potřeb pro výtvarníky.

    Velkým „tahákem“ byla i výstava „Dudy v proměnách času“, která byla v muzeu instalována ze sbírky Vladimíra Kovaříka, dlouholetého člena muziky legendárního souboru Vycpálkovci.

    I závěr sobotního dne byl tradiční – patřil soutěžnímu a zábavnému večeru pro děti (i jejich dospělý doprovod) v Hotelu Dlouhé stráně. Jeho nedílnou součástí bylo i vyhlášení výsledků sobotního semifinále.

    Přehled semifinalistů (tuč. zvýraznění postoupili do nedělního finále):
    Lukáš Adamec (1998, Valašská Bystřice), Tereza Adamušková (1997, Vizovice), Lukáš Balajka (1999, Modrá), Anna Bohatá (1999, Frýdek Místek), Vilém Cupák (1999, Blansko), Marie Dítětová (1998, Varnsdorf), Kateřina Doležalová (1996, Krásná Lípa), Tereza Glosová (2001, Jablonec n. N.), Sebastian Habeš (1996, Černošice), Hynek Hradecký (1998, Domažlice), Patrik Hradecký (2001, Domažlice), Simona Hudecová (1997, Rokycany), Anežka Indráková (1998, Komorní Lhotka), Sára Kokešová (2000, Kozlovice), Tereza Kachlová (1997, Bohumín), Gabriela Krchňáčková (1999, Nivnice), Lucie Krištoufková (2000, Praha 9 – Kbely), Natálie Kuchtová (1999, Kovářov), Terezie Majerová (1999, Valašská Bystřice), Martin Marhold (1998, Brno), David Navrátil (1997, Bystřice p. H.), Marie Němcová (1998, Havířov) Klára Papřoková (1999, Frýdek Místek), Eliška Pekárková (1997, Kyjov), Vojtěch Pelka (1999, Zlín), Irena Petříková (1997, Mohelnice), Matyáš Prorok (1999, Pardubice), Lucie Rybníkářová (1997, Hluk), Zdeňka Řehoutová (2001, Besednice), Barbora Smutná (2001, Velká Bíteš), Vojtěch Stec (1996, Opava), Johana Schwarzová (1999, Omlenička), Katarzyna Stonawska (1998, Český Těšín), Jana Střílková (1997, Opava), Barbora Sůkalová (2000, Nový Poddvorov), Kateřina Škrabánková (1997, Vsetín), Michaela Šobová (2000, Olomučany), Nela Štýbarová (1998, Opava), Eliška Švábová (1997, Nový Malín), Anna Švrčinová (1998, Valašské Klobouky), Veronika Trsová (2000, Karlovy Vary), Miroslava Uhersková (1999, Němčice na Hané), Pavel Vaněk (1999, Velké Němčice), Martin Vašíček (1997, Dambořice), Barbora Vašíčková (1996, Dambořice), Kateřina Vrzalová (1999, Velká Bíteš) a Josef Zámečník (1999, Strání).

    Informace Folklorním sdružení ČR – hlavním pořadateli soutěže Zpěváček a o výsledcích regionálních kol najdete na www.folklornisdruzeni.cz

    Autor