Junák - svaz skautů a skautek ČR Lanové aktivity, velká strategická hra, koncerty kapel, divadlo, noční hra po Blansku nebo příležitost poznat se s mladými lidmi z druhého konce republiky – to vše a mnoho dalšího čeká na 1 000 skautů a skautek teenagerů, kteří už tuto středu přijeli na jižní Moravu. V Blansku se totiž od 4. do 8. května koná největší skautské setkání u nás nazvané ObRok11.

  „Tato akce nabízí mladým lidem od patnácti let kromě zábavy a skvělých zážitků s kamarády také možnost rozvíjet se, naučit se něco nového a být prospěšný svému okolí. Pro účastníky je připraveno více než 100 zajímavých programů a vyzkouší si spoustu aktivit,“ uvedl šéf celého ObRoku11 Miroslav Martinek.

  Skauti i skautky se poznají také po regionech, ze kterých přijedou. Společně budou plnit úkoly a překonávat výzvy na celoodpoledním výsadku do Moravského krasu. Dál mají možnost vybrat si z množství programů, kterého se chtějí účastnit. Můžou si vyrobit vlastní placku, poslechnout si přednášku jeskyňářů, na workshopu se naučí masírovat i fotit, zacvičí jógu či zahrají Friss-B a mnoho dalšího.

  „Posláním ObRoku je setkávání mladých lidí, kteří se nejen baví, ale i spolupracují a rozvíjejí se. Kromě toho si skauti a skautky odvážejí i zkušenost se zapojením do občanské společnosti. Díky drobným aktivitám, kterými se budou zapojovat do veřejného života na Blanensku, si pro svoje oddíly odnášejí zkušenost, že zajímat se o své okolí je vlastně samozřejmostí,“ doplnil Martinek.

  Večer pak na účastníky čeká posezení v čajovně, tančírna, divadlo i koncerty vybraných kapel. „Mezi nejznámější z nich patří asi brněnská kapela Poletíme? nebo kapela Chaotic,“ přiblížil šéf programu Rostislav Přidal. Některé programy si připravují i účastníci sami. Navzájem se tak inspirují a předávají svoje nápady dál. Cílem ObRoku11 je naučit se sdílet nejen nápady, ale i radost ze společně stráveného času s kamarády.

  Organizátoři očekávají asi 800 účastníků. Chod a organizaci setkání bude zajišťovat 120 lidí a dalších 100 až 150 hostů přijede na doprovodné programy, workshopy a přednášky. Celkem se tak v Blansku setká více než 1000 skautů a skautek z celé republiky.
  ObRok11 je již šesté celostátní setkání skautů a skautek nad 15 let, které se koná jednou za dva roky. Minulý ObRok se konal v roce 2009 v tereziánské pevnosti Josefov u Jaroměře.

  Fakta o ObRoku11:
  • ObRoku11 se celkem zúčastní více než 1 000 skautů a skautek od 15 let.
  • Chod ObRoku11 a doprovodné programy bude zajišťovat 270 dobrovolníků.
  • ObRok11 navštíví 100 hostů, odborníků a členů kapel.
  • Na ObRoku11 bude čajovna, tančírna, divadlo i koncerty kapel.
  • ObRok11 se koná 4. – 8. května 2011 na louce v Blansku-Češkovicích (mapku najdete na http://sux.cz/b395 ).


  Skauting pro život Skauting v naší zemi existuje od roku 1911. Skautskými oddíly od té doby prošlo na půl milionu lidí, mezi nimi i řada významných osobností. Dnes má Junák – svaz skautů a skautek ČR 46 tisíc členů a je největší dětskou organizací v zemi. V roce 2011 se skauti zapojují do Evropského roku dobrovolnictví.