2. února 2011 se v pražském klubu K4 sešli zájemci o téma dobrovolnictví s koordinátory projektů Duhy (Tamjdem, Na dlouho mimo, Workcampy), které nabízí dobrovolnické příležitosti jako alternativu k trávení volného času pod souhrnným názvem program Trochujinak (www.trochujinak.cz).

  Rok 2011 je Evropským rokem dobrovolnictví, a tak jsme rádi představili nabídku dobrovolnických možností, se kterými máme v Duze bohaté zkušenosti, projekt Workcampy nabízíme nejdéle, dvanáct let, nejmladší projekt Tamjdem funguje v Duze čtvrtým rokem. Současně v pražském Národním informačním centru mládeže (NICM) probíhá v únoru výstava fotografií z workcampů 2010, které loňští účastníci zaslali do fotosoutěže, kterou pro ně na konci sezóny pořádáme.

  Informačně-zábavný večer Duhy na o dobrovolnictví a projektech Trochu jinak 2011 Středeční trochu jiný večer o dobrovolnictví začal dlouhou frontou při vstupu. Přes padesát nových zájemců i bývalých dobrovolníků se přišlo dozvědět jaké jsou plány na rok 2011 a podělit se o své zkušenosti. Největší úspěch měla úvodní hra, tzv. World Café, kdy byly ustanoveny tři skupiny podle témat projektů a návštěvníci se tak mohli dozvědět potřebné informace. Budoucí dobrovolníci se zajímali hlavně o to, jaký typ práce dobrovolníky na projektech čeká, kde se bydlí, jak je to s financemi, v živých diskuzích došlo na dotazy o zkušenostech z mezinárodních workcampů, jaké dovednosti se dají naučit na Tamjdemu a co znamená být dlouhodobě dobrovolníkem v neziskové organizaci v zahraničí, při této příležitosti se promísili zkušení dobrovolníci všech projektů spolu s novými mladými lidmi se zájmem o dobrovolnictví a ti tak získávali odpovědi na praktické i teoretické otázky o dobrovolnických možnostech.

  Program Trochujinak - workcampy Duhy Následovala společná tvorba komixu na téma „Dobrovolníci mění svět“, hudební videoprojekce a vyhlášení tomboly. Úspěch měly nové propagační materiály. Na konci večera jsme zjistili, že nejen koordinátoři, mají na sobě tričko s logem Trochu jinak. Dobrovolníci se s trikem a úsměvem vesele loučili a pan barman neuklízel klub v zástěře, ale v trochu jiném triku. Místo setkání atmosféře taky pomohlo, v historických prostorách, přímo v centru Prahy bylo příjemně a koordinátoři se těší, jak se letos s dobrovolníky při projektech potkají.

  Duha - sdružení dětí a mládeže pro volný čas, přírodu a recesi Program Trochujinak:
  Markéta Votavová, koordinátorka projektu Tamjdem, tamjdem(at)duha.cz
  Jana Doudová, koordinátorka projektu Na dlouho mimo, evs(at)duha.cz
  Pedro Pires Henriques, koordinátor projektu Workcampy, workcampy(at)duha.cz

  www.trochujinak.cz,
  tel.: 234 621 374
  Duha, Senovážné nám. 24, Praha 1