RUBRIKA: archa
V Evropě jsme doma, potvrzuje osmé číslo časopisu ArchaAutor:
Jiří Majer | zařazeno: 25. 12. 2010 | přečteno 10451
![]() „V životě není nic černobílé a tak i naše členství v Evropské unii s sebou přineslo určitá negativa a vedle práv i rozličné povinnosti. Jsem však přesvědčená o tom, že výhody našeho trvalého začlenění do evropských struktur přináší v dlouhodobém horizontu mnohonásobně více výhod než nevýhod. Abychom se však mohli v Evropě cítit skutečně jako doma, je nezbytné, aby se vazby mezi jednotlivými státy budovaly zdola – mezi ‚obyčejnými‘ lidmi, občanskými spolky, školami, úřady a podobně,“ míní autorka, která je členkou Erasmus Student Network Česká republika o. s.
Jednu z variant, jak nechat hlas mladých zaznít, Archa obšírněji ukazuje hned na několika stranách věnovaných projektu „Kecejme do toho“ (KDT). Čtenáři se tu dozví základní fakta týkající se zmíněného projektu včetně možností, jak se do něj zapojit. A také první výstupy, a sice z workshopů na téma školné na vysokých školách a státní maturity. V Arše se dále dozvíte, že „ČRDM podpořila Polskou radu organizací mládeže“ (Jan Husák), že „Rada mládeže Slovenska oslavila 20. narodeniny“ (Katarína Gavorníková a Viktória Vasilenková) a přečtete si i pár odstavců věnovaných „zrození bulharského Národního fóra mládeže (překlad Michaela Přílepková). Aneta Lačevová z AIESEC Praha rozvíjí ve svém článku myšlenku o tom, že „Evropa je doma u nás!“ a Michaela Přílepková vám pro změnu odhalí, co se skrývá pod záhadně znějícím slovem štamtiš – a jakou má souvislost s česko-německým porozuměním. S předsedou Společenství harmonie těla a ducha Václavem Bílkem se vypravíme na školení pro mladé lidi v rámci projektu EU „Mládež v akci“a s Helenou Podroužkovou se vydáme (nejen) do sloupského herberku v době společného turisticko-herního víkendu kladenského oddílu TOM Roháči a saského krušnohorského spolku Erzgebirgverein.
Informace a zajímavosti z konference o mládeži v Tunisku přináší článek jednoho z jejích účastníků, předsedy České rady dětí a mládeže (ČRDM) Aleše Sedláčka. Text Marka Krajčího, mapující pokračování trojstranného (česko-německo-izraelského) mezinárodního výměnného projektu ČRDM nás zase zavede do Izraele; zmíněný projekt, zrealizovaný ČRDM, nesl název „Objevovat historii – rozumět současnosti – tvořit budoucnost“.
Ve formátu PDF si můžete Archu č. 8/2010 prohlédnout ZDE.
Témata Archy v roce 2011 spolu s termíny uzávěrek příspěvků pro jednotlivá čísla naleznete na http://www.crdm.cz/view.php?cisloclanku=2010122102
Související články:
Sedmé číslo Archy 2010 si všímá rozvoje kreativity v dětských sdruženích - 25.11.2010 Jsme Češi – jak se to pozná? ptá se šesté číslo Archy. A na otázku hledá odpověď. - 19.10.2010 Archa č. 5/2010: Tento způsob léta zdá se nám být šťastným... - 24.09.2010 Zpravodaj ARCHA se těší na Vaše příspěvky - 18.08.2010 Bambiriáda 2010 v rozšířeném vydání zpravodaje Archa - 28.07.2010 Archa č. 3/2010 má jako hlavní téma táborové hry – náměty a praxi - 18.05.2010 „Dvojka“ letošní Archy píše o spolupráci dětských neziskovek na místní úrovni - 16.04.2010 První číslo nového ročníku Archy referuje o PR ve sdruženích dětí a mládeže - 05.03.2010 Nejčtenější články za posledních 7 dnů
Nejsledovanější příspěvky rubriky video - audio za posledních 30 dnů
Aktuální téma: #koronavirus
#20letCRDM
|
![]() • ‚Tragické finále‘ Jana Blatného - s Erikem Taberym o dni, který otřásl českou politickou scénou - 9. 4. 2021
• Rozhovor s Lee Loudou, kandidátem do Rady České televize - 16. 3. 2021
Představujeme
Mezinárodní
Pozvánky
Rozhovory
|