Zavírání řeky Úhlavy 2010 - TOM 20902 Úhlava S pomocí dotace v projektu JUMP uspořádala děvčata z oddílu TOM 20902 Úhlava soutěž s názvem „Bezpečnost na vodě očima dětí“, neboť v dnešní době je samotná bezpečnost při turistickém sjíždění prázdninových řek velmi opomíjena. Někteří „taky vodáci“ ani netuší, co vhodného si obléci na vodu, jak vypadá nebezpečný jez, či případně jak pomoci tonoucímu.

Zavírání řeky Úhlavy 2010 - TOM 20902 Úhlava Studené ale slunečné počasí přivítalo v sobotu 23. 10. 2010 u přeštické loděnice 48 soutěžících dětí a mladých lidí již v 10 hodin ráno. Celý den začal rozlosováním šestičlených družstev, ve kterých byli vždy 2 zkušení vodáci či instruktoři. Soutěž začínala orientačním závodem zkušených vodáků z jednotlivých týmů na řece mezi přeštickou loděnicí a příchovickým potokem, kde byly uschovány šifry s jednotlivými úkoly. Mezitím se menší děti seznámily teoreticky s nutným vodáckým vybavením a pak si to formou soutěže zopakovaly. Zavírání řeky Úhlavy 2010 - TOM 20902 Úhlava Dále následovala ukázka Záchranné služby v Přešticích. Profesionálové seznamovali děti i přihlížející se správným postupem, jak jednat při záchraně tonoucího, jak zavolat odbornou pomoc a jak provádět nutné úkony první pomoci do příjezdu sanitky. Resuscitaci na modelu si v rámci soutěže vyzkoušely všechny děti. Následovala ukázka použití záchranného vodáckého prostředku házečky s následnou soutěží hod házečkou na cíl.

Zavírání řeky Úhlavy 2010 - TOM 20902 Úhlava Organizátorky poté zařadily vodáckou znakovou řeč, která je důležitá při komunikaci při sjíždění řeky, kde díky divoké vodě nejsou slyšet mluvené povely pro skupinu. Po vtipné ukázce znakové řeči a srozumitelně podané teorii museli soutěžící vysílat a přijímat soutěžní zprávu. Po dobrém obědě byla připravena týmová soutěž na vodě a to slalom v brankách na čas. Soutěžní odpoledne završili pro zahřátí pohybové soutěže na souši. Jednalo se o štafetu s kajakářským pádlem a oblíbenou recesistickou soutěž „na blbouna“. Soutěžní odpoledne u řeky bylo ukončeno slavnostním vyhlášením vítězného družstva a rozdělením cen všem soutěžícím. Všichni obdrželi letáky, kde byla shrnuta teorie o bezpečnosti na vodě, a se kterou se seznámili během této akce. Po hromadném přesunu do přísálí přeštické sokolovny byla všem rozdána večeře a byl zahájen countrybál k příležitosti ukončení vodácké sezóny v Přešticích.

A-TOM Poděkování patří občanskému sdružení Aktivios za vypsání tohoto grantu a dále též firmám a organizacím, díky kterým byla tato akce přitažlivá a děti si z ní odnesly mimo získaných znalostí i hodnotné ceny: Město Přeštice, Základní škola Přeštice, Záchranná služba Přeštice, Tělocvičná jednota Sokol Přeštice, OBSTAV Profi s.r.o, Jaroslava Soukupová hračky – papírnické zboží, Jaroslava Baxová – cukrárna U Baxů, Autodílna Brož a Křivan, Mlsnoty od Jáji a Páji.

Výtěžek z této akce věnujeme oddílu TOM SPT Lomnice, neboť tábor tohoto oddílu byl v srpnu zcela odplaven a zdevastován povodní.