Deskové hry se dlouhodobě těší značné oblibě nejen dětí, ale i těch odrostlejších. (Foto Jiří Majer)Jubilejní desátý ročník festivalu her Deskohraní proběhne ve dnech 9.-17. října 2010 v prostorách Michnova paláce v Praze (Újezd 40). Festival připravují dobrovolníci z Klubu deskových her Paluba ( klub provozuje základní článek Duhy, dužina Děsír) spolu s Klubem deskových her STOH. Kromě těchto hlavních organizátorů se na organizaci festivalu podílí řada dalších deskoherních organizací: Česká asociace Go, Česká asociace Scrabble, Česká federace Dámy, Česká federace Othello, Česká federace Piškvorek a Renju. Spoluorganizátorem je Česká obec sokolská, hlavními sponzory firma Albi a Mindok. Deskohraní se může uskutečnit také díky podpoře MŠMT.

    Duha - sdružení dětí a mládeže pro volný čas, přírodu a recesiPředstavíme 321 deskových her, od historických až po novinky posledního roku. Během devíti dnů bude denně od 9 do 22 hodin k dispozici 600 hracích míst v jednotlivých historických salonech Michnova paláce a demonstrátoři, kteří návštěvníkům poradí s výběrem hry a zasvětí je do pravidel. V průběhu festivalu se uskuteční na 80 turnajů nejrůznějších úrovní, od začátečnických až po několik mistrovství republiky s postupem na mistrovství světa.

    Deskohraní má svou osobitou atmosféru. (Foto archivy Duhy)Podrobná nabídka festivalu her je velmi široká, proto z něj pouze vybíráme: • volné hraní deskových her, výstava her a hlavolamů – všechny vystavené hry jsou k dispozici i otevřené a v případě zájmu je přítomen demonstrátor, který vás provede pravidly her • prodej her za festivalové ceny – hry, které vás zaujmou, lze na místě koupit za výhodnějších podmínek než v obchodní síti • volitelné turnaje – přihlášení hráči mají možnost ovlivnit, v jakých hrách se turnaje uskuteční Logo Deskohranírychlokurzy vybraných her – pravidla, fígle, hraní, vyučuje zkušený hráč • mistrovské turnaje i začátečnické soutěževyhlášení Hry roku – v průběhu festivalu bude Akademií her vyhlášena Hra roku. Deskohraní nabízí více než tři stovky nejrůznějších her, od těch historických až po žhavé novinky. (Foto archiv Duhy)Cílem tohoto ocenění je propagovat kvalitní hry, které jsou dostupné pro nejširší veřejnost (www.hraroku.cz) • dětský koutek – samostatný prostor věnujeme dětem již od předškolního věku a budou i dětské turnaje • setkání s autory – pokud chcete zjistit, jak se hry tvoří a seznámit se s právě vznikajícími, máte jedinečnou příležitost se setkat přímo s jejich autory. Vstupné je zdarma ve všední dny; o víkendech 50 Kč + rodinné slevy.