Obálka Archy č. 5/2009Nedávno skončilo léto. A i když bude svým „babím“ způsobem pokračovat třeba ještě pár dní či týdnů, astronomicky je – marná sláva – pryč. Za uplynulým ročním obdobím, především za letními prázdninami, se ohlíží páté číslo tištěného zpravodaje Archa. Činí tak ze svého úhlu pohledu, který zohledňuje zejména činnost členských sdružení České rady dětí a mládeže (ČRDM). Sbohem, prázdniny – vítejte, nováčci, zní téma nové Archy.

    „Dva krásné měsíce, které voní řekou, koňmi, senem, noční hvězdnou oblohou a nicneděláním (myšleno tím tu opravdovou práci – dospělák by řekl ‚placenou‘). Moře dní, ve kterém jsem měla tu čest proplouvat se svými dětmi. Ale už kotvíme, hledáme batoh na první oddílovou schůzku,“ píše Marie Molková – Hromča ve svém pravidelném úvodníku, tentokrát nazvaném Obyčejný smích. Proč? Odpověď, jež se skrývá mezi řádky jejího fejetonu, není zase tak těžké objevit – třeba v pasáži hodnotící postoj rodičů k nástupu nového školního roku: „Máme tu i rodiče chytré, odvážné, informované, nepohodlné, přemýšlející a prozíravé. Ti totiž vědí, že prvního září nejdou děti jen do školy, ale mohou i do oddílu, kroužku, klubu… prostě tam, kde v nich probudí to kouzlo jiskřivých očí, živočišného smíchu a dětské bláznivosti.“

    Archa si všímá mj. prázdninových aktivit pracovní skupiny ČRDM „Stát“, jejíž členové v červenci navštívili ministryni školství Miroslavu Kopicovou a v srpnu je přijal premiéra Jan Fischer. Ústřední téma Archy pokračuje statí „Po povodních“ z PC-klávesnice předsedy Asociace TOM a koordinátora zmíněné skupiny Tomáše Novotného. Ve svém článku se zabývá neblahými červencovými záplavami a pomocí, kterou během nich a po nich nabízela ČRDM a některá její členská sdružení. Fotoreportáž Michaly K. Rocmanové přiblíží čtenářům jednu z obvyklých ministerských kontrol letních táborů, článek Radka Drnovského dramatické chvíle, které prožili při „velké vodě“ účastníci tábora rosických tomíků a příspěvek Hynka Pečinky z Duhy Velká medvědice vylíčí česko-německý pravěk v zemi neandrtálců.

    Pavel Linhart – Čert popsal, jak vypadalo léto votických skautů na Štílečku a úryvky reportáže z táborů „Záchranná mise“ a „Léto bez hranic-1“ čtenářům zase ukazují činnost sdružení Děti bez hranic. O prospěšné aktivitě členů Hnutí Brontosaurus v jedné z obcí našich krajanů v rumunském Banátu se rozepsal Martin Koudelka a o cestě třiaosmdesáti českých skautů a skautek na islandské setkání Roverway poreferoval Jan Žáček. V nové Arše se rovněž dočteme o mimořádném úspěchu našich mladých hasičů na červencové olympiádě v Ostravě i o tom, že E.ON Energy Truck převezl děti na táborech do světa energie. Článek Jiřího Leta a Jakuba Trnčáka nás zavede na tábor, který v Rakousku uspořádali čeští pionýři pro děti z mládežnických organizací několika zemí a díky Anně Frantalové se dozvíme i to, jak vypadal „Den s Kelty“ v podání nadšenců ze sdružení Boii.

    Řádky, pod nimiž je podepsán Marek Bindr, čerpají ze závěrečné zprávy o průběhu a výsledcích kampaně Evropa mladýma očima; její součástí byla i soutěž o nejlepší, originální článek pojednávající o akci v rámci této kampaně. Z vítězství se nakonec radovaly děti z damníkovské základní a mateřské školy – a vy si jejich práci nadepsanou Evropská unie není žádná „Fúrie“ můžete v Arše nalistovat na straně 13. Na tiskové konferenci konané 31. srpna informovali zástupci ČRDM o novinkách v oblasti volnočasových aktivit pro děti – také tuto událost „pětka“ Archy zaznamenala. S tématem zářijového čísla dobře koresponduje i zamyšlení Lucie Celbové pod titulkem „Na okraj nového školního roku“. Ve zpravodaji ČRDM naleznou zájemci také základní informace o užitečné publikace s názvem „Minimalizace šikany“ a text „Talnet oslovil i debrujáry“, zaměřený na práci s mládeží mimořádně talentovanou k přírodním vědám.

    Ve formátu PDF si můžete Archu č. 5/2009 prohlédnout ZDE.


    Témata Archy v roce 2009 spolu s termíny uzávěrek příspěvků pro jednotlivá čísla naleznete ZDE


    Autor