Autor Hexeta Jan Vodička vysvětluje pravidla této české herní novinky. (Vpravo kmotr Hexeta RNDr. Jaroslav Flejberk, vlevo grafik David Mareček)Původní, nová česká hra nazvaná „Hexeto“ spatřila světlo světa. Formálně se tak stalo na tiskové besedě spojené s křtem této deskové herní novinky 16. září 2009. Kromě autora hry Jana Vodičky z Národního institutu dětí a mládeže uvedli Hexeto do života dva kmotři: folkový a trampský písničkář Jaroslav „Samson“ Lenk a známý sběratel hlavolamů Jaroslav Flejberk. Prvý z nich proto, že si při textování rád hraje se slovíčky, druhý díky své zmíněné celoživotní zálibě. Hexeto je totiž podle jeho tvůrců nejen hrou, která prověří prostorovou představivost hráčů, ale též „nekonečným“ hlavolamem.

    Autor nové české hry Jan Vodička (uprostřed) s oběma kmotry Hexeta (vlevo písničkář Jaroslav Hexeto se řadí mezi hry rodinného typu, ale člověk si ho může klidně zahrát i sám. Jan Vodička při jeho představování použil mj. příměru „2D Domino“. Princip vlastně spočívá v přikládání šestiúhelníků s různobarevnými stranami tak, aby barevně souhlasily s těmi protějšími, sousedními, pokud možno v co největším počtu (je tedy vlastně rafinovanější než proslulé Domino). Tato snaha hráčů je pak honorována dle její úspěšnosti body…

    Jan Vodička upozornil, že se snažil navrhnout extrémně jednoduchou hru, vhodnou například pro zábavu rodiny s malými dětmi. Výsledkem je Hexeto, jehož partie trvá kratší dobu než třeba u populárního „Člověče, nezlob se“, a – což nebývá u deskových her právě obvyklé – čím více lidí ho hraje, tím je partie kratší. „Domnívám se, že dokážu vysvětlit pravidla do dvou minut, což je podle mě u her tohoto typu velmi přínosné,“ říká Jan Vodička a pokračuje:. „Protože když otevřete novou hru, která má řekněme šestistránková pravidla, tak místo sobotního odpoledne, kdy jste si ji chtěli s dětmi zahrát, až v neděli dopoledne máte pocit, že už tušíte jak. A i když jde třeba o skvělou hru, tak to není úplně optimální.“

    Samotného křtu Hexeta se decentně ujal tramspký a folkový bard Jaroslav Hexeto je podle výrobce, jímž je firma Albi, určeno pro děti od šesti let; může ho hrát až šest hráčů a jedna partie trvá zhruba 15 až 30 minut. „Adrenalinová“ verze potom předpokládá, že pořadí hráčů při partii není striktně dáno, ale vyplyne z konkrétní situace – jako první zahraje tah zkrátka ten, kdo se v nově nastolené situaci nejrychleji zorientuje.
    Hexeto může ovšem zafungovat i jako hlavolam, přesněji řečeno jako „nekonečná“ sada hlavolamů. Na webu (www.albi.cz) by měl být zhruba jednou za dva měsíce zveřejněn nový tvar. Kdo ho bezchybně jako první složí, vyfotografuje a prostřednictvím elektronické pošty odešle na příslušnou adresu, vyhraje nějakou deskovou hru.

    Bezprostředně po tiskové besedě si Hexeto zkusili zahrát přítomní novináři. Partii jim otevřel autor hry Jan Vodička.Název Hexeto je odvozen od označení šestiúhelníku – hex. Autor hry pro ni původně vymyslel název jiný, a sice Kaleidoskop, výrobce však nakonec nechal svoji porotu hlasovat v rámci „výběrového řízení“ ze souboru několika konkurenčních jmen (mj. Colormino nebo Monády). Hexeto se dá podle údajů, jež zazněly na tiskové besedě, pořídit asi za 590 korun, v případě určitých slev asi o sto korun levněji. Jeden ze dvou kmotrů Hexeta, folkový a trampský písničkář Jaroslav „Je to takový nižší průměr; tyto hry nejsou úplně levné,“ míní Jan Vodička.
    Když se zajímal o to, proč jsou u nás zhruba o třetinu dražší než třeba v sousedním Německu, zjistil, že důležitou roli zde hraje velikost trhu. „Zatímco v Německu jedno vydání obsahuje dvacet tisíc kusů, u nás jen tři tisíce – a to ještě v případě, že se předpokládá, že hra bude úspěšná. Některé náklady jsou totiž fixní,“ objasnil autor Hexeta.
    Byl by přirozeně rád, pokud by si jeho hra našla cestu i do zahraničí, přičemž takováto možnost se podle jeho informací rýsuje. „Myslím, že by to byl výjimečný úspěch: byla by to jedna ze dvou, tří původních českých her, která by něčeho takového dosáhla,“ poznamenal Jan Vodička.

    Autor