Dobrý obchod Českého západu - logoObčanské sdružení Český západ otevře 15. září v Plzni ve Veleslavínově ulici 7 svůj dobročinný obchod BUŤI. Tento v Plzeňském kraji ojedinělý obchod bude nabízet oblečení a módní doplňky, knihy, hudbu, filmy, ale také drobné bytové doplňky, které sdružení získá od dárců z řad veřejnosti. Zájemci mohou již nyní, vždy v úterý a čtvrtek od 13 do 16 hodin, přinést do obchodu hezké věci na prodej. Veškerý zisk z prodeje pak bude využit na činnost sdružení působícího v sociálně vyloučené komunitě v Dobré Vodě u Toužimi.

    Podobné obchody známé pod názvem „charity shops“ fungují v zahraničí již přes šedesát let a různé neziskové organizace získávají výtěžkem z prodeje finance pro svoji činnost. Obchody nabízejí nejen použité zboží od dárců, ale také výrobky z vlastních dílen nebo dary od firem. Veškerý zisk pak putuje na dobročinné účely. Provoz těchto obchodů je z velké části založen na dobrovolnících, kteří pravidelně pomáhají s prodejem, příjmem a tříděním zboží či s propagací obchodu. Mohou to být studenti, přechodně nezaměstnaní či staří lidé, kteří jen nechtějí sedět doma a chtějí pomoci dobré věci.

    „Nejinak tomu bude i v našem obchodě. Kromě použitého zboží od našich dárců budeme prodávat výrobky vlastní textilní dílny v Dobré Vodě, kde romské ženy šijí tašky, zástěry, kapsáře, ubrusy a prostírání. Zájemci u nás najdou také výrobky od bratří trapistů z kláštera v Novém Dvoře nebo pestrý sortiment výrobků občanského sdružení Ledovec,“ popisuje nabídku obchodu BUŤI jeho koordinátor Martin Marek. „Zboží budeme získávat od našich dárců, k provozování obchodu budeme využívat dobrovolníky, nebudeme tajit výši zisku a ten bude používán výhradně na dobročinné účely. Budeme ekologičtí – prodávat budeme zboží z druhé ruky, a navíc si od nás budou moci darující, nakupující i dobrovolníci odnést dobrý pocit, že pomohli věci, která dává smysl,“ vyjmenovává Martin Marek hlavní odlišnosti obchodu BUŤI. Otevření obchodu BUŤI finančně podpořili Nadace ČEZ a Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové.

    Zájemci z řad veřejnosti mohou již nyní přinášet do obchodu své dary, a to vždy v úterý a čtvrtek mezi 13.00 a 16.00, nebo se domluvit na jiném termínu. Vítáni jsou také dobrovolníci, kteří se již nyní mohou informovat na podmínky spolupráce.

    Kontakt:
    BUŤI – Dobrý obchod Českého západu, Veleslavínova 7, 301 00 Plzeň, tel.: 602 663 578, iva.psenickova@cesky-zapad.cz, martin.marek@cesky-zapad.cz, www.cesky-zapad.cz/buti


    Český západ o.s. Občanské sdružení Český západ působí v romské komunitě v Dobré Vodě u Toužimi a okolí na Karlovarsku. Zde nabízí nebo zprostředkovává zaměstnání, pořádá vzdělávací a rekvalifikační programy, zajišťuje individuální doučování dětí, organizuje volnočasové aktivity pro děti i dospělé a zapojuje občany do veřejného života. Občanské sdružení Český západ působí v romské komunitě v Dobré Vodě u Toužimi.Mezi největší úspěchy sdružení patří výrazné snížení nezaměstnanosti v Dobré Vodě. Principem práce Českého západu již od roku 2002 je, že nedělá práci za druhé, ale snaží se o podporu samotných členů komunity takovým způsobem, aby naopak dokázali své osobní i společné problémy řešit vlastními silami a postupně uměli brát své životy do vlastních rukou. Činnost Českého západu dnes už nemá jen čistě lokální význam, ale zvyšuje se také jeho význam celospolečenský. Sdružení je často uváděno jako příklad dobré praxe v práci s romskou menšinou a podílí se i na vytváření metodiky řešení problematiky romských lokalit v ČR.
    Cílem sdružení je vytvářet podmínky pro zkvalitnění života obyvatel Dobré Vody, a to skrze zásadní změnu v nich samých, v komunitě jako celku a v pohledu majoritní společnosti.

    #sociální začleňování #inkluze #Český západ

    #inkluze #socialnizaclenovani

    Sociální začleňování (inkluze) z pohledu organizací pracujících s dětmi a mládeží je začlenění sociálně nebo zdravotně hendikepovaných dětí a mládeže do volnočasových aktivit pořádaných spolky, oddíly, kluby… apod. Cílem přitom je, aby se stali aktivními a rovnoprávnými členy skupiny. Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) toto sociální začleňování podporuje prostřednictvím rozvoje způsobilostí, dovedností a schopností vedoucích, dobrovolníků a dalších spolupracovníků pracovat s dětmi a mládeží se specifickými potřebami v rámci volnočasových aktivit. Vytváří informační prostor pro sdílení zkušeností a předávání informací o aktivitách podporujících inkluzi dětí a mládeže.

    Autoři