pozadi
.
hlavička ADAM.cz ČRDM

     QR kód této stránky ->

Youth Event – setkání mladých lidí Evropy v rámci českého předsednictví – zahájen!

Autor: redakce | zařazeno: 3. 6. 2009 | zařadil/a: -mkr- | přečteno 11509

Zahájení Youth Event – setkání mladých lidí z Evropy 2009 v České republiceYouth Event se koná v Praze 2. - 5. června 2009. Setkají se zde mladí lidé ze všech členských států, kandidátských zemí a států ESVO. Je to jedno z největších setkání mladých lidí, působících na evropské úrovni v oblasti dobrovolnických aktivit a je organizováno v rámci českého předsednictví v Radě EU.
Cílem Youth Eventu je podpořit dialog mezi mladými lidmi a politickými představiteli Evropské Unie na určité téma a zapojit mládež do rozhodovacích procesů.

Zahajovací projev Aleše Sedláčka, předsedy České rady dětí a mládeže, si můžete přečíst zde:

Vážení hosté z Evropské komise, zástupci našeho nejmilejšího Ministerstva školství, milí mladí přátelé.

crdmČeské předsednictví v radě Evropské unie přineslo naší zemi mnoho příležitostí. Pro Českou radu dětí a mládeže (ČRDM) je možnost podílet se na přípravě Youth Eventu velkou zkušeností. ČRDM se již od svého založení v roce 1998 aktivně účastnila na spolupráci při rozvoji evropské politiky vůči mládeži. Našimi partnery bylo jak Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT), tak evropské Youth Forum, kde jsme spolupracovali na vytváření stínových zpráv. Priority evropské mládežnické politiky se staly i součástí koncepce ministerstva školství. Rok 2009 nám dává možnost hodnotit stávající situaci, ale hlavně směrovat evropskou mládežnickou politiku do budoucna.

V České republice má dobrovolná práce s dětmi a mládeží obrovskou tradici. Proto právě témata dobrovolnictví a neformální vzdělávání nalézají v naší zemi velkou odezvu. Česká rada dětí a mládeže se snaží dobrovolnictví podporovat jak činnostmi servisními, jako je administrace úrazové a odpovědnostní pojistky členům, právním a informačním servisem, ale také hájením zájmů, a to jak na domácí, tak evroposké úrovni. ČRDM je aktivní partner státní správy i na poli lobyingu.

Jsme rádi, že aktivita k vyhlášení Evropského roku dobrovolnictví, kterou podpořil i náš pan ministr školství v osobním dopise panu komisaři Figelovi, našla podporu u Evropské komise. Vyhlášení Evropského roku dobrovolnictví je skvělou příležitostí k propagaci jak stávajících dobrovolnických aktivit, tak ke vzniku aktivit nových. K mezinárodní spolupráci, sdílení dobrých příkladů. Chtěl bych zde požádat zástupce EK, zda by se s námi podělili o svou představu, jak bude evropský rok v jednotlivých členských zemích realizován. Česká rada dětí a mládeže je připravená se ucházet o roli koordinátora v ČR.

Zapojení mladých dobrovolníků a udržení dobrovolnictví v pozdějším věku je téma velmi aktuální. Návštěva Bambiriády, která je na programu zítra, vám umožní alepoň trochu nahlédnout pod pokličku činnosti našich členských organizací. Bambiriáda je největší přehlídka nabídky volnočasových aktivit pro děti a mladé lidi v ČR. Minulý rok se konala v 28 městech a navštívilo ji více než 250 tisíc návštěvníků. Bambiriáda byla zařazena do oficiálních akcí českého předsednictví v oblasti mládeže.

Byli jsme si vědomi, že pokud mají být výstupy našeho jednání efektivní, je zapotřebí co nejvěrněji zmapovat situaci. V našich podkladových dokumentech, které máte k dispozici, jsme se ve spolupráci s Evropským fórem mládeže snažili popsat stávající dokumenty i závěry předchozích jednání. Vycházeli jsme z přesvědčení, že pouze poučený diskutér může diskusi posouvat správným směrem. Důkladnou přípravou jsme chtěli přispět k tomu, aby se témata neopakovala, abychom neztráceli čas definováním pojmů. Chtěli jsme docílit co největší návaznosti.

Doufám, že se vám bude dobře spolupracovat s facilitátory v jednotlivých workshopech. Jsou to skuteční profesionálové. Obdrželi jsme přes 100 přihlášek, z nichž jsme vybrali 10 nejlepších. Již při přípravném setkání se nám kvalita našeho výběru potvrdila.

Věříme, že závěry jednání budou co nejvíce praktické. Že se nebude jednat jen o prázdné proklamace. Přál bych si, abychom dokázali kromě definice problémů navrhnout i možná řešení. A to řešení taková, která aktivně zapojují mladé lidi.

Ceníme si možnosti spolupracovat na přípravě s MŠMT, Evropským forem mládeže, ale i přímo s Evropskou komisí, která se účastnila našich přípravných jednání. ČRDM má jednoznačný zájem stát se členem Evropského fóra mládeže. Podali jsme přihlášku a zaslali potřebné dokumenty. Hlasování o našem členství by mělo proběhnout na podzim. ČRDM je demokratická organizace, která sdružuje v 98 organizacích na 200 tisíc individuálních členů. To, jestli se nakonec staneme členy i evropské mládežnické střechy, bude záležet třeba možná právě na vás.

Vím, jakým obrovským problémem je v některých zemích EU nezaměstnanost absolvetvů škol. Jaká je neochota zaměstnavatelů uznávat praxe. Chápu nespokojenost mladých lidí, rozumím touze problematiku řešit. Mám však strach z restriktivních opatření, nových zákonů, příkazů. Své dětství jsem prožil ve společnosti, kde neexistovala nezaměstnanost. Všechno patřilo všem a ve skutečnosti až na pár vyvolených nikdo neměl nic. Byla období, kdy některé výrobky a služby byly pro běžného občana naprosto nedostupné. Ať již to byla zelenina, ovoce, hygienické prostředky, auta, jízdní kola. Ve škole jsme museli umět vyjmenovat hlavní města všech zemí na světě, ale ani ve snu nás nenapadlo, že bychom se kdy do těch zemí mohli podívat. Většina lidí nebyla nešťastná, protože neznali šíři možností, které by mohli mít.

Žijete v kleci a tak dlouho vám říkají, že je zlatá, až většina uzná, že tomu tak je. Když mluvím o kleci, tak to myslím doslova. Jen snad mříže byly nahrazené ostnatým drátem na hranicích. Svoboda sdružování ani svoboda slova neexistovala. Práce s dětmi a mládeží se odehrávala jen ve státem povolených organizacích.

Youth Event 2009 Czech Republic Musel jsem to zmínit. Svoboda není zadarmo. Letos je tomu neuvěřitelných 20 let, kdy se směr dějin v naší zemi změnil. Po dvaceti letech přichází Nová generace. Přicházejí i nové problémy, které řešíme i na našem setkání. Dnes máme možnost svobodného dialogu. Jsme členy velkého společenství, založeného na dobrovolné bázi. My si toho vážíme. Chtěl jsem, aby to tady zaznělo. My vám děkujeme za to, že nás berete, za to, že můžeme být zde s vámi. Využijme duch krásné Prahy, nechme se ovlivnit atmosférou starého města v srdci Evropy.
Přeji vám všem krásný a smysluplný pobyt a těším se na výstupy konference.

Více: http://eu2009.cz/event/1/778/ nebo http://www.ye2009.cz/Související články:
Koncepce versus závěry z Youth Eventu - 24.08.2009
Youth Event 2009 v Praze den po dni - 02.08.2009
Youth Event v plné práci - 05.06.2009
Mladí lidé radí EU - 02.06.2009
Uzávěrka prezentací do soutěže Česko mýma mladýma očima! je již 1. 6. 2009 - nejvyšší čas k odeslání! - 28.05.2009
Youth Event – setkání mládeže ze všech zemí Evropské Unie – se koná v Praze 2. - 5. června 2009 - 21.05.2009
Soutěž o nejlepší originální článek o akci v rámci kampaně Evropa mladýma očima - 18.05.2009
ČRDM hledá tým 10 mladých organizátorů, kteří pomohou s pořádáním mezinárodní konference Youth Event - 13.05.2009
Výstavu prací na téma „Můj domov: Evropa“ můžete navštívit v květnu v Třemošnici - 07.05.2009
Evropská konference o financování neziskového sektoru se koná ve dnech 4. a 5. května 2009 v Brně - 05.05.2009
Zveme vás na akci AGORA s podtitulem „Co jsou hlavní priority nevládních organizací, které pracují s dětmi a mládeží, pro Evropu zítřka?“ - 29.04.2009
Evropská proměna - 28.04.2009
Pražské setkání ukončilo sérii Kulatých stolů zaměřených na možnosti mládeže v Evropské unii - 01.03.2009
Evropské možnosti - 20.02.2009
Poslední z letošní řady diskusních Kulatých stolů pro mládež - 16.02.2009
Brněnská mládež sdělila své postoje k Evropské unii - 08.02.2009
Další diskusní kulatý stůl nad tématy mládeže v Evropské unii se bude konat 22. ledna v Ostravě - 15.01.2009
European Environmental Bureau (EEB) zveřejnila Deset ekologických úkolů pro české předsednictví Evropské unie - 03.01.2009
Mládež v Českých Budějovicích se vyjádřila k Evropské unii - 20.12.2008
Mladí rokovali v Jihlavě o EU - 16.12.2008
Evropský týden mládeže po bruselsku - 13.11.2008
Evropský týden mládeže 2008 - 02.11.2008
Přípravy setkání mládeže z celé Evropské unie - 31.10.2008


vytisknout článek | přidat na Facebook Facebook | pridej.cz


Nejčtenější články za posledních 7 dnů
Evropská unie (foto Michala K. Rocmanová)
29. 4. 2021, 523x
Pionýrská raketa odstartovala do vesmíru
29. 4. 2021, 487x
Nejsledovanější příspěvky rubriky video - audio za posledních 30 dnů
.

Aktuální téma: #koronavirus #20letCRDM

· #100letrepubliky · #kamchodit · #sbirame · #72hodin · #tabory · #radyanavody · #foglar · #natabore · #dobrovolnici · #eyca #eyca_cz · #vanoce · #čtenářství · #zlatyamos · #hryahlavolamy


Představujeme


Mezinárodní


Pozvánky


Rozhovory

MŠMT Anopress IT České Tábory.cz Borovice.cz - Informační centrum pro dětsku rekreaci, tábory, cestování skupin a volný čas. Strukturovaný dialog s mládeží
© 2021 ČRDM | Senovážné nám. 24, Praha 1 | Kontakty | Mapa stránek | ADAM.cz na Facebooku / ADAM.cz na Twitteru / RSS ADAM.cz / ATOM ADAM.cz
Přebírání obsahu ADAM.cz. Provozuje redakční centrum ČRDM za podpory MŠMT | Tento web byl vytvořen pomocí phpRS. PDA Mapa stránek Hlavní strana Klávesové zkratky na tomto webu Na obsah stránky

--> --> --> --> --> --> --> Google+