občanské sdružení Máme otevřeno ?Máme otevřeno?, o. s. připravilo cyklus autorských čtení nazvaný Večery sRespektem.
    Autoři povídek z diáře pro rok 2008, který vydalo Máme otevřeno?, o. s.,budou v průběhu celého roku číst ze svých knih. Květnové čtení je věnovánoPetře Procházkové a její knize Frišta.

    I v květnu pokračují autorská čtení v rámci cyklu Večery s Respektem.Tentokrát bude číst Petra Procházková ze své knihy Frišta. Čtení proběhne 13. května 2008 od 20:00 hodin v kavárně Vesmírna, VeSmečkách 5, Praha 1.

    Petra Procházková se narodila v Českém Brodě v roce 1964. Po absolvovánífakulty žurnalistiky UK pracovala několik měsíců v časopise Květy. V lednu1989 byla zatčena a následně propuštěna z redakce. K novinářské profesi sevrátila v lednu 1990 jako reportérka domácí rubriky Lidových novin.
    V průběhu 90. let se Petra Procházková stala známou i uznávanou novinářkoumapující území rozpadajícího se Sovětského svazu. Na konci roku 1992 odjelajako zahraniční korespondentka do Moskvy a o dva roky později založila,společně s Jaromírem Štětinou, soukromou novinářskou agenturu Epicentrum,která se specializuje na práci v krizových oblastech. Je dopisovatelkou řadymédií, českých i zahraničních. Jako kameramanka a scenáristka se podílela navzniku mnoha dokumentů agentury Epicentrum a to nejen z Ruska, ale ijihovýchodní Asie nebo Afriky. Úzce spolupracuje také se Společností Člověkv tísni při ČT.
    V poslední době se věnuje humanitární činnosti, v roce 2000 založila vGrozném dětský domov pro 50 dětí. Podílí se na činnosti společnosti Berkat,která pomáhá nejen v Čečensku, ale také v Afghánistánu.

    Ocenění:
    Petra Procházková, reportérka

    Cena Křepelek – 1999
    Státní vyznamenání k 28. říjnu – 2000
    Cena primátora Plzně za lidská práva – 2001

    Frišta

    První román naší přední novinářky je příběhem ženy napůl Rusky napůlTádžičky provdané do Afghánistánu, která je typickým příkladem člověka,který se pokouší ve svém soukromí spojit to, čemu říkáme západní civilizace,s východní kulturou. Není kladnou hrdinkou v tom pravém smyslu, ani její mužnení zloduch, despota a padouch, ani cizinci, kteří zasáhli v dobré víře,ale s přesvědčením, že jen oni jsou nositeli pokroku, do jejich soukromí,nezpůsobili nic úmyslně. Všichni nakonec chtěli pro ty druhé to nejlepší…jen vůbec nechápali, po čem „ti druzí“ opravdu touží.

    Více informací:
    Lenka Miličová, koordinátorka PR, gsm: 775 700 472
    Lenka.Milicova@mameotevreno.cz

    Autor