pozadi
.
hlavička ADAM.cz ČRDM
RUBRIKA: ostatní

     QR kód této stránky ->

V Praze jednali delegáti folklorních souborů a festivalů

Autor: FoS ČR - Dušan Macháček | zařazeno: 4. 5. 2008 | přečteno 11560

FoS Ve dnech 26. a 27. 4. 2008 jednali delegáti členských souborů a festivalů Folklorního sdružení ČR na své X. Valné hromadě v hotelu Clarion Congres Hotel Prague. Po zprávách O činnosti FoS ČR, O hospodaření FoS ČR, zprávě Kontrolní komise a diskusi zvolili nový Výbor a Kontrolní komisi FoS ČR a přijali program činnosti sdružení do roku 2012.

V úvodu rokování pozdravili Valnou hromadu hosté - předseda České rady dětí a mládeže Aleš Sedláček, náměstek Ústřední školní inspektorky Jaroslav Millner, předseda Obce Slováků v ČR Peter Lipták, ředitel Dětské tiskové agentury Slávek Hrzal a ředitel multimediálních projektů Rostislav Lhosta.

Delegáti zastupující členské folklorní soubory, festivaly i individuální členy sdružení pak vyslechli zprávu o činnosti Folklorního sdružení za uplynulé 4 roky a úkolech do roku 2012, kterou přednesl předseda sdružení Zdeněk Pšenica. Ve zprávě bylo m.j. konstatováno : " Upevnilo se postavení Folklorního sdružení České republiky mezi organizacemi dětí a mládeže i jako významného kulturního spolku. Dařilo se nám prosazovat zájmy našich členů v rozhodování státních orgánů a orgánů samosprávy, propagovat lidovou hudbu, zpěv a tanec mezi naší veřejností."

X. Valná hromada Folklorního sdružení ČR Předseda FoS ČR ve zprávě ocenil práci souborů, zejména jejich vedoucích, choreografů, vedoucích lidových muzik, organizačních pracovníků, kteří se o členy starají. Řekl: „Soubory, které z 80 % tvoří děti a mladí do 26 let, jsou pilířem činnosti našeho sdružení, ze kterého všechny naše aktivity vycházejí a zpětně přispívají k posilování činnosti souborů. Folklorní soubory jsou místem, kde dochází k předávání kulturních, mravních a estetických hodnot nejčastěji, nejúčinněji a v masovém měřítku...
Za výkladní skříň sdružení považujeme 56 členských folklorních slavností a festivalů, které prochází výrazným rozvojem. O účast na festivalech je výrazný zájem u našich domácích souborů i souborů zahraničních. Zvyšuje se jejich návštěvnost, která v minulém roce dosáhla téměř 1,3 milionu návštěvníků.“
(Celá zpráva o Činnosti sdružení bude zveřejněna na internetových stránkách Sdružení.)

Zprávu o hospodaření přednesla a na otázky odpovídala Eva Oravcová, ekonomka FoS ČR. O činnosti Kontrolní komise informoval její předseda Bohumil Chochola.
V obsáhlé diskusi delegáti hovořili nejen o úspěších, ale i o problémech v činnosti souborů, při přípravě a organizování festivalů a dalších akcí. Přednesli řadu podnětů, návrhů k další činnosti sdružení, ke spolupráci se státními, regionálními orgány a institucemi, partnery. Diskutovalo se rovněž o ekonomických a finančních podmínkách pro činnost souborů a sdružení, proběhla i vzrušená debata o znění a výkladu některých základních dokumentů FoS ČR.

X. Valná hromada Folklorního sdružení ČR Dalším bodem programu Valné hromady byla volba Výboru FoS ČR a jeho Kontrolní komise. V tajné volbě byl zvolen nový Výbor ve složení: Radka Ehrenbergerová, Vlastimil Fabišík Josef Langer, Ladislav Michálek, Jaroslav Novák, Tatiana Pálenská, Zdeněk Pšenica, Jarmila Zorbičová. Dále byl členem výboru zvolen tajemník FoS ČR Jiří Pokorný.
Výbor na svém prvním zasedání zvolil předsedou Výboru a Folklorního sdružení Zdeňka Pšenicu a I. místopředsedou Ladislava Michálka a místopředsedou Josefa Langra.
Za členy Kontrolní komise FoS ČR byli zvoleni Bohumil Hrubeš, Bohumil Chochola, Petr Ošťádal, Jiří Semelka, Irena Valentová, Dagmar Valová, Eva Zehnalová. Členové komise zvolili za svého předsedu Bohumila Chocholu a za místopředsedu Bohumila Hrubeše.
V závěru rokování nejvyššího orgánu sdružení byly diskutovány a poté schváleny Program činnosti Folklorního sdružení ČR v letech 2008 – 2012 a Usnesení X. Valné hromady FoS ČR. (Dokumenty z Valné hromady FoS ČR budou publikovány na stránkách www.folklornisdruzeni.cz)

V sobotu večer bylo pro delegáty zorganizováno přátelské setkání, na kterém předvedli své umění členové souboru GAUDAMUS VŠE Praha.
V neděli se delegáti zúčastnili seminářů k problematice Folklor a média, Dětské folklorní aktivity a Problematika dotací a finančního zajištění činnosti souborů.

Nově zvolený předseda Výboru a Folklorního sdružení ČR Zdeněk Pšenica po skončení jednání X. Valné hromady řekl:
„Jednání zástupců našich souborů a festivalů potvrdilo, že folklor je u nás stále živý, že lidovým tancům, písním a melodiím se věnují především mladí lidé a děti, kteří v souborech, muzikách pěstují a rozvíjejí lidové tradice, zvyky, obohacují jimi kulturní a společenský život obcí a měst. Rovněž zájem veřejnosti o folklorní festivaly, slavností a další lidové akce spolu s počtem souborů řadí naši republiku mezi folklorní velmoci nejen v Evropě.

Chtěl bych poděkovat zejména vedoucím souborů, muzik, všem, kteří organizují folklorní akce, soutěže, přehlídky za jejich obrovskou obětavou, dobrovolnou práci především s dětmi a mladými členy. Úspěšná činnost souborů, organizace festivalů by nebyla možná bez velké podpory ze strany regionálních, městských a místních orgánů, institucí, organizací, partnerů, státních orgánů a institucí . Velký význam pro nás má i podpora řady médií a sponzorů. Mezi mnoha úkoly do dalšího období chceme prioritně zlepšit ve spolupráci s dalšími institucemi a orgány konkrétní podporu a vzdělávání mladých, kteří přebírají štafetu při vedení souborů, muzik od starších vedoucích a organizátorů.

Dalším úkolem je získávání financí pro činnost souborů, výchovu dětí a mladých členů získáváním prostředků v rámci podpory rozvoje regionů i cestovního ruchu v nich v rámci Evropské unie.“

foto dmvytisknout článek | přidat na Facebook Facebook | pridej.cz


Nejčtenější články za posledních 7 dnů
Ceny v soutěži Zlatý oříšek
11. 1. 2021, 463x
Nejsledovanější příspěvky rubriky video - audio za posledních 30 dnů
ADAM.cz
27. 12. 2020, 656x
.

Aktuální téma: #koronavirus #20letCRDM

· #100letrepubliky · #kamchodit · #sbirame · #72hodin · #tabory · #radyanavody · #foglar · #natabore · #dobrovolnici · #eyca #eyca_cz · #vanoce · #čtenářství · #zlatyamos · #hryahlavolamy


Představujeme


Mezinárodní


Pozvánky
NGO Market 2021
NGO Market 2021
27. 12. 2020


Rozhovory

MŠMT Anopress IT České Tábory.cz Borovice.cz - Informační centrum pro dětsku rekreaci, tábory, cestování skupin a volný čas. Strukturovaný dialog s mládeží
© 2020 ČRDM | Senovážné nám. 24, Praha 1 | Kontakty | Mapa stránek | ADAM.cz na Facebooku / ADAM.cz na Twitteru / RSS ADAM.cz / ATOM ADAM.cz
Přebírání obsahu ADAM.cz. Provozuje redakční centrum ČRDM za podpory MŠMT | Tento web byl vytvořen pomocí phpRS. PDA Mapa stránek Hlavní strana Klávesové zkratky na tomto webu Na obsah stránky

--> --> --> Google+