pozadi
.
hlavička ADAM.cz ČRDM
RUBRIKA: ostatní

     QR kód této stránky ->

Letní dům v Poslanecké sněmovně

Autor: Jiří Majer | zařazeno: 17. 4. 2008 | přečteno 10570

Z vernisáže výstavy Poslanci a poslankyně, které vyčerpá náročná schůze či parlamentní půtky, mají až do 15. května 2008 možnost relaxovat a přijít na jiné myšlenky ve sněmovních kuloárech okrášlených výtvarnými pracemi dětí z dětských domovů. Vznášejí se tam barevní motýli, tyčí se socha Země a v mandalách na ochozech mohou spolu s jejich tvůrci hledat živly okolo nás i v nás… Expozice nazvaná Jedenáct let na cestě je ohlédnutím za činností občanského sdružení Letní dům, jehož aktivity jsou založeny na výchově a léčbě uměním. Nad výstavou převzal záštitu místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Kasal.

Kuloáry Poslanecké sněmovny krátce před otevřením výstavy Letního domuMalby, sochy a fotografie, vystavené v obou patrech kuloárů i v jeho přízemí, nabízejí možnost nahlédnout do dnů, které s Letním domem prožívají děti a mladí lidé z dětských domovů v Písku, Radeníně a Krompachu. Otevření výstavy Letního domu v Poslanecké sněmovně moderoval herec (a místopředseda zmíněného občanského sdružení) Petr Vacek (vlevo), vpravo Jiří Kokrda.Díla vznikla na sociálně rehabilitačních pobytech – například postavy v životní velikosti, stojící v přízemí, vděčí za svůj zrod pobytu Staň se obrazem (2005). Doplňují je autoportréty a fotografické portréty dětí. Celé přízemí je vlastně koncipováno tak, že obsahuje obrazy dětí, které buď malovaly samy sebe, nebo jednotlivé postavy. V prvním patře jsou naproti tomu k vidění malby společné – mandaly, vyjadřující spojení čtyř živlů: ohně, vody, vzduchu a země. Druhé patro pak prezentuje pět řad obrazů, zachycujících průřez výtvarným vývojem pěti vybraných dětí, a také fotografie z různých komunitních akcí.

Z vernisáže výstavy Z vernisáže výstavy „Nejstarší obrázek je z roku 1998. Asi si dovedete představit, že ten človíček, který ho před  lety maloval, už dnes vypadá třeba jako jeden z nás, už je z něj dospělý muž nebo dospělá žena. A po celou tu dobu se snažíme dětem pomáhat na jejich – mnohdy složité – cestě životem. Pokoušíme se o to pomocí malování, tvořením, a proto vznikla tato výstava,“ řekl na její vernisáži 14. dubna ředitel Letního domu Cyril Zákora.

Z vernisáže výstavy Z vernisáže výstavy Za to, že příslovečnou káru zmíněného občanského sdružení táhne dál, poděkoval jemu a jeho týmu „otec zakladatel“ Jiří Kokrda. „Myslím, že je s tím spojeno mnoho starostí a práce, která je bohužel ještě pořád – možná, že i naší chybou – někde na okraji. Stát, který dotuje dětské domovy, vynakládá velmi mnoho peněz už na to, aby mohly fungovat, a přesto Letní dům dělá něco, co si dětské domovy ne úplně vždycky mohou dovolit. A protože jde o tak okrajovou činnost, ne vždycky se nám daří ji všude prosadit a ne vždycky se nám daří na ni získávat prostředky. Tato výstava se koná na půdě, kde lidé rozhodují o finančních prostředcích. Doufám, že se tady snad zastaví a budou vnímat tuhle práci jako důležitou,“ dodal Jiří Kokrda.

Dr. Libor Ovečka čte na vernisáži výstavy Letního domu v kuloárech Poslanecké sněmovny proslov, který pro tuto příležitost napsala doc. PhDr. Mireia Ryšková, ThD. Otevření expozice, k jehož důstojnému rázu přispělo i vystoupení hudebního souboru dětí z Dětského domova v Písku, přivítala předsedkyně Letního domu doc. PhDr. Mireia Ryšková Th.D. Vernisáže se však nemohla zúčastnit, a tak její proslov přečetl příznivec sdružení Dr. Libor Ovečka. Děti z Dětského domova v Písku zahrály a zazpívaly dvě renesanční písně.„Každý, kdo měl možnost se setkat s Letním domem a jeho aktivitami, ví, že hra a tvoření jsou důležitými principy jeho činnosti... Jsou hrozně důležité k tomu, aby člověk překročil své zábrany, které každý z nás někde má – nejčastěji v přesvědčení, že on nic neumí, že se k ničemu nehodí, že je k ničemu, protože ostatní jsou mnohem lepší – a s odvahou se nechal vést svou vnitřní hudbou, rytmem, barvami a tóny, barvami své duše. To, co vznikne, nemusí být dílo mistrovské ve směru akademického umění, vrcholu malířství, hudebního či divadelního umění, poezie či umělecké prózy. A přesto to může být dílo dokonalé – tou dokonalostí, která je přiměřená naší odvaze, hloubce naší duše a radosti srdce,“ napsala Mireia Ryšková.

Z vernisáže výstavy Z vernisáže výstavy Vznik občanského sdružení Letní dům v únoru 1997 byl spojen s předsevzetím zviditelňovat myšlenku, že i státem garantovaný systém ústavní péče o děti a mladé lidi v dětských domovech by měl do svého celku jasně zakomponovat také cílenou Jiří Kokrda (s mikrofonem): Doufám, že se tu poslanci snad zastaví a budou vnímat tuhle práci jako důležitou...výchovně-terapeutickou práci s těmi, kteří ji vzhledem ke své osobní historii potřebují. Letní dům usiluje o trvalé, pozitivní změny v životě dětí a mladých lidí v dětských domovech.Cílem poskytovaných služeb je posílení souboru psychosociálních schopností a praktických dovedností, které mladým lidem po ukončení ústavní výchovy umožní adaptovaný a plynulý přechod do samostatného života. Jedná se zejména o schopnost prakticky se o sebe postarat, psychickou vyrovnanost, komunikační dovednosti a tvořivost.

#inkluze #socialnizaclenovani

#inkluze #socialnizaclenovani

Sociální začleňování (inkluze) z pohledu organizací pracujících s dětmi a mládeží je začlenění sociálně nebo zdravotně hendikepovaných dětí a mládeže do volnočasových aktivit pořádaných spolky, oddíly, kluby… apod. Cílem přitom je, aby se stali aktivními a rovnoprávnými členy skupiny. Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) toto sociální začleňování podporuje prostřednictvím rozvoje způsobilostí, dovedností a schopností vedoucích, dobrovolníků a dalších spolupracovníků pracovat s dětmi a mládeží se specifickými potřebami v rámci volnočasových aktivit. Vytváří informační prostor pro sdílení zkušeností a předávání informací o aktivitách podporujících inkluzi dětí a mládeže.Související články:


vytisknout článek | přidat na Facebook Facebook | pridej.cz


Nejčtenější články za posledních 7 dnů
Michal Urban byl devět let ředitelem odboru pro mládež na MŠMT (foto Jiří Majer)
13. 2. 2020, 512x
Zaječí mládě (foto Luboš Houska, Pixabay)
8. 2. 2020, 486x
Nejsledovanější příspěvky rubriky video - audio za posledních 30 dnů
.

Aktuální téma: #20letCRDM

· #100letrepubliky · #kamchodit · #sbirame · #72hodin · #tabory · #radyanavody · #foglar · #natabore · #dobrovolnici · #eyca #eyca_cz · #vanoce · #čtenářství · #zlatyamos · #hryahlavolamyMŠMT Anopress IT České Tábory.cz Borovice.cz - Informační centrum pro dětsku rekreaci, tábory, cestování skupin a volný čas. Strukturovaný dialog s mládeží
© 2019 ČRDM | Senovážné nám. 24, Praha 1 | Kontakty | Mapa stránek | ADAM.cz na Facebooku / ADAM.cz na Twitteru / RSS ADAM.cz / ATOM ADAM.cz
Přebírání obsahu ADAM.cz. Provozuje redakční centrum ČRDM za podpory MŠMT | Tento web byl vytvořen pomocí phpRS. PDA Mapa stránek Hlavní strana Klávesové zkratky na tomto webu Na obsah stránky

--> --> --> Google+