Obálka Archy č. 6 / 2007„Odpověď na otázku po profesionálním přístupu podle mě nespočívá ani tak v tom, jestli někdo za něco bere peníze, ale jestli se chová tak, jak by se měli chovat ti, kteří za to peníze berou: že je prostě na něj spoleh, že odvádí kvalitní práci a rozumí tomu, co dělá,“ říká v rozhovoru pro časopis Archa starosta Junáka a člen představenstva České rady dětí a mládeže (ČRDM) Josef Výprachtický – José. Povídání s ním má název Profesionálem je ten, kdo „válí“ a týká se ústředního tématu šestého čísla letošního ročníku Archy, které zní „Profesionalita v naší v práci“.

    Zajímavý pohled na dané téma nabízí také stať J. V. Hynka YMCA a profesionalita, která se před časem objevila v ymkařském věstníku Protein a již autor jen velmi lehce poupravil pro potřeby Archy. S odkazem na známý britský krimiseriál s agenty CI5 Bodiem a Doylem kupříkladu napsal: „Byl to jistý nadhled, bylo vidět, že by zvládli i víc, že jejich výkon nešel do krajnosti, že měli ještě určitou rezervu. Tzn., převedu-li to už do naší oblasti – že mít natrénováno, vědět víc, než je třeba, je hodně důležité.“

    S relativně velkým ohlasem se setkala tematická anketa mezi členskými sdruženími ČRDM. Lze se nejspíš jen dohadovat, zda proto, že respondenty zaujalo téma jako takové, nebo zda je k odpovědi pobídla spíše anketou nabízená možnost pochlubit se příkladem vydařené akce. Tak trochu „mimo soutěž“ zaslala redakce první otázku (Co rozumíte pod pojmem profesionalita ve sdruženích dětí a mládeže?) i známému propagátoru Březových lístků Rudolfu Kašparovi – Pegasovi.

    „Proč nepřihlásit syna na skautskou výpravu, když i já uměl v osmi letech složit celtu? Proč neumožnit dívce zažít adrenalin při sjezdu řeky, když já zvládl eskymáka nejlépe ze třídy? Proč nezabalit dítě na několik týdnů na počítačový tábor, když jeho otec šéfuje velké dynamické společnosti?“ ptá se Marie Molková – Hromča ve fejetonu s werichovským názvem Ten umí to a ten zas tohle… Pointu si teď raději nechám od cesty – přečtěte si ho…

    Archa číslo 6 se vrací ještě k začátku roku, kdy ČRDM uspořádala tiskovou konferenci Cestou do školy a ze školy, na níž mj. zveřejnila Devatero rad České rady dětí a mládeže pro rodiče při výběru mimoškolních aktivit …a jednu speciální navrch. Text Tandemu zase upozorňuje na projekt, jehož cílem je motivovat občanská sdružení v ČR k tomu, aby se odvážila „překročit (své) hranice“ a navázat kontakty se zahraničními kolegy. Čtenáři Archy se také dozvědí, že kartu ISIC si mohou pořídit i studenti nad 26 let.

    Rubrika „Představujeme“ tentokrát přiblíží Radu dětí a mládeže kraje Vysočina; jde o početně nejsilnější dětskou a mládežnickou krajskou radu, mezi jejíž význačné projekty patří mj. mapování táborů na Vysočině. Příspěvek Lucie Kettnerové informuje o setkání britské princezny Anny s účastníky Programu pro mládež Cena vévody z Edinburghu (EDIE), na němž vzácná návštěva ocenila jeho letošní absolventy. V Arše si můžete přečíst také článek o letním pobytu pro zrakově postižené s výukou ICT nebo se obrazem i slovem dovědět, jak vypadá taková tomícká Bitva o Hrádek.

    Úvodní stránka přílohy Archy č. 6 / 2007„My, děti s batohy, jsme prošly stovky cest, suchých i zablácených. Putovaly jsme vodou i sněhem, podél řek i po horách. Naše cíle se nezměnily. Naše ideály zůstaly stejné, jdeme dál…“
    Příloha šestého čísla tištěného zpravodaje České rady dětí a mládeže přináší výběr dobových snímků s námětem výprav, her, puťáků i stálých táborů. Fotografie pocházejí z archivů brněnských dětských sdružení a Pavla „Ajdula“ Hanzla (ZS Obzor). Byly po mnoha letech vystaveny letos v Brně a nyní si je můžete prohlédnout na internetu: www.adam.cz/galerie.

    Archa č. 6/2007 k nahlédnutí ve formátu PDF: : http://www.crdm.cz/download/archa/2007/Archa_6_07.pdf

    Přímý odkaz na PDF soubor s přílohou: http://www.crdm.cz/download/archa/2007/Archa_6_07_priloha.pdf

    Přehled témat a uzávěrek příspěvků jednotlivých čísel letošního ročníku Archy

    Autor