pozadi
.
hlavička ADAM.cz ČRDM
RUBRIKA: ostatní

     QR kód této stránky ->

ČRDM se představuje (3)

Autor: redakce | zařazeno: 10. 9. 2007 | přečteno 11552

crdmČtenářům serveru Adam představujeme v seriálu postupně tváře České rady dětí a mládeže – jejího představenstva, kanceláře i redakčního centra. Dozvíte se například, jak se v ČRDM ocitli, co jim práce s dětmi a mládeží a v oblasti neziskového sektoru přináší nebo co rádi dělají ve svém volném čase. Tentokrát se představí členové představenstva ČRDM Jana Jílková a Martin Kříž a šéfredaktor časopisu ARCHA Jiří Majer.

Jana Jílková, členka představenstva ČRDMJana Jílková, členka představenstva ČRDM

Jak jsem se ocitla v ČRDM? Popravdě řečeno, ani nevím :-). Ale řekla bych, že za to mohou rodiče, kteří se stali členy AVZO TSČ ČR... Asi od roku 1992 jsem se začala aktivně účastnit mezinárodních konferencí nejrůznějšího druhu, zaměřených na děti a mládež a související otázky. Možnosti a nabídky jsem měla jak od své domovské organizace, tak i od ČRDM. Asi 2 roky zpátky mi Pavel Trantina nabízel místo v předsednictvu. Bohužel tou dobou jsem začínala 1. semestr na vysoké škole a nebyla jsem si jistá, zda bych zvládala a proto jsem odmítla. Ale letos v dubnu mi bylo členství v předsednictvu znovu nabídnuto, a to jsem přijala.

Co mi přináší práce v ČRDM, ve sdružení, v oblasti práce s dětmi a mládeži? Nepracuji přímo s dětmi. Jsem spíše takový teoretik v této oblasti. Ráda bych, ale bohužel mi chybí jedna z nejpodstatnějších věcí - čas. Zaměřuji se hlavně na zahraničí – vyhledávání kontaktů a informací o zahraničních organizacích a o systému práce s dětmi a mládeží v zahraničí. A již zmiňované koference a školení. Jsem také členkou pracovní skupiny ke snížení hranice trestní odpovědnosti. A dále se zaměřuji na oblast dětských práv.

Jinak jsem studentkou 3. ročníku právnické fakulty na Zápočeské univerzitě v Plzni. Ve volném čase patří mezi mé koníčky sport (běh, plavání, aerobik), jízda na koni, cestování, tanec, četba, internet, aktuální dění, aikido a pohyb ve společnosti.

Janě Jílkové můžete psát na e-mail jaminka@centrum.cz

Jiří Majer, šéfredaktor časopisu ARCHAJiří Majer, šéfredaktor časopisu ARCHA

V České radě dětí a mládeže pracuji jako novinář. Mým hlavním úkolem je příprava tištěného zpravodaje ČRDM Archa, který přináší informace o dění v Radě a jejích členských sdruženích a všímá si i některých dalších témat, která s mimoškolní výchovou a využitím volného času dětí a mládeže souvisejí.

Archa vychází osmkrát do roka (z čehož sedm „běžných“ čísel má po 20 stranách A4 a jedno speciální „dvojčíslo“, věnované tradičně Bambiriádě, má 36 stran). Coby vedoucí redaktor Archy předně zodpovídám za její obsahovou náplň, tzn. že mám na starosti zejména skladbu každého čísla, autorské texty (reportáže, rozhovory, zpravodajské články, ankety apod.), výběr a jazykovou úpravy textů jiných autorů, převzatých nebo redakčních materiálů, pořizování a obstarávání obrazové dokumentace (fotografie aj.), kontakt s autory, spolupráci s grafičkou i příslušné jazykové korektury. Na žádost vydavatele mu také navrhuji případné koncepční změny zpravodaje.

Kromě stěžejní práce na Arše rovněž přispívám na internetový portál ČRDM Adam: jde převážně opět o autorské texty včetně ilustračních fotografií; v případě potřeby pomáhám též s jazykovou úpravou článků jiných autorů. Pravidelně se také podílím na „zpravodajském pokrytí“ Bambiriády a přípravě osvětových či propagačních textů na dané téma.

A jak jsem se v ČRDM vlastně ocitl? Souhrou různých náhod jsem se počátkem roku 2004 o její existenci dozvěděl právě v době, kdy Rada hledala novináře pro uvolněné místo vedoucího redaktora Archy. Projevil jsem o ně zájem – a vzali mě. Předtím jsem naposledy působil (zhruba šest let) jako zpravodaj v domácí redakci ČTK.

Úkoly, které pro ČRDM plním, odpovídají pochopitelně jejím potřebám, cílům a možnostem. Myslím si nicméně, že mají svůj hlubší smysl. Tento motivační pocit z vykonávané práce pokládám ostatně za atribut docela typický pro neziskový sektor jako takový…

Volný čas trávím různě (četba, film, hudba), často v přírodě (les, houbaření…); není mi cizí ani vysokohorská turistika či lyžování.

Jiřímu Majerovi můžete psát na e-mail archa@adam.cz

Martin Kříž, člen představenstva ČRDMMartin Kříž, člen představenstva ČRDM

Moje oddílová kariéra začala v Zeměpisné společnosti Morava, tam jsem začal chodit ve svých 9 letech, 12 let jsem vedl různě zaměřené oddíly (především pak Oddíl životního prostředí a Ochrany přírody) a nakonec celou organizaci, pořádal letní a zimní tábory pro celou Zeměpisnou společnost Morava. Zároveň jsem několik let navštěvoval a potom vedl kroužek v rámci Stanice mladých přírodovědců ZOO Brno (pod dnes už legendárním Emilem Štissem).

Dnes jsem bývalým hlavním vedoucím Zeměpisné společnosti Morava, kterou jsem vedl sedm let (do roku 2006), té se teď starám o účetnictví. Za tu dobu, kterou jsem strávil v čele ZS Morava jsem se i díky spolupráci s dalšími brněnskými sdruženími mohl dostat do realizačního štábu brněnské CVVZ v roce 2003 (na post jednoho ze sedmi náčelníků, byl jsem technickým šéfem akce), každoročně jsem pak byl členem brněnského bambištábu.. (a letos akce Pozor děti). Na CVVZ pravidelně lektoruji programy týkající se ekologické výchovy, nově propagaci sdružení.

Jsem ideovým otcem webu Klubovny.CZ, tzv. Bambipoint brněnských bambiriád. V loňském roce jsem se stal místopředsedou Jihomoravské rady dětí a mládeže a ta mě nominovala do představenstva ČRDM; dříve jsem byl v revizní komisi ČRDM.

Profesí jsem ekopedagog, vzděláním zemědělský inženýr (obor Agroekologie na MZLU v Brně), v současné době řídím programové oddělení pobytového ekocentra na Vysočině. Svoji ekopedagogickou kariéru jsem začal na civilce v CEV Pálava, jsem spoluautorem koncepce ekologické výchovy Jihomoravského kraje, mám za sebou pořádání Veletrhu výukových programů v Lednici (2005), což je taková CVVZ pro lektory ekologické výchovy. Jsem přispěvatelem časopisu Archa, Bedrník (měsíčník SSEV Pavučina) a serveru Adam.

Narodil jsem se a studoval v Brně, potom mě kariéra odeslala na pár let do Mikulova a dnes bydlím v Brtnici (městečko pár kilometrů jižně od Jihlavy). Jsem ženatý a mám syna Matyáše (3 měsíce).

Martinu Křížovi můžete psát na e-mail martin.kriz@chaloupky.czvytisknout článek | přidat na Facebook Facebook | pridej.cz


Nejčtenější články za posledních 7 dnů
Nejsledovanější příspěvky rubriky video - audio za posledních 30 dnů
.

Aktuální téma: #koronavirus #20letCRDM

· #100letrepubliky · #kamchodit · #sbirame · #72hodin · #tabory · #radyanavody · #foglar · #natabore · #dobrovolnici · #eyca #eyca_cz · #vanoce · #čtenářství · #zlatyamos · #hryahlavolamy


Představujeme


Mezinárodní


Pozvánky


Rozhovory

MŠMT Anopress IT České Tábory.cz Borovice.cz - Informační centrum pro dětsku rekreaci, tábory, cestování skupin a volný čas. Strukturovaný dialog s mládeží
© 2020 ČRDM | Senovážné nám. 24, Praha 1 | Kontakty | Mapa stránek | ADAM.cz na Facebooku / ADAM.cz na Twitteru / RSS ADAM.cz / ATOM ADAM.cz
Přebírání obsahu ADAM.cz. Provozuje redakční centrum ČRDM za podpory MŠMT | Tento web byl vytvořen pomocí phpRS. PDA Mapa stránek Hlavní strana Klávesové zkratky na tomto webu Na obsah stránky

--> --> --> Google+