pozadi
.
hlavička ADAM.cz ČRDM
RUBRIKA: knihovnička

     QR kód této stránky ->

Folklor si zaslouží moderní časopis,
říká v rozhovoru nový šéfredaktor časopisu Foklor

Autor: Slávek Hrzal | zařazeno: 15. 1. 2007 | přečteno 12204

Folklor si zaslouží moderní časopis,
říká v rozhovoru nový šéfredaktor časopisu Foklor - Oldřich Koudelka.
Už koncem prosince našli v poště pravidelní odběratelé první číslo nového 18. ročníku. A možná to pro některé bylo jedno z dalších vánočních překvapení. Časopis je už na první pohled úplně jiný, než na jaký byli po léta zvyklí. I to je důvod, proč vznikl tento rozhovor.

V čem je časopis Folklor nový?

Časopis Folklor má nový kabátek i obsahPředevším je nový svou tváří a periodicitou. A také tím, že se více zabývá lidovou kulturou jako rozmanitým celkem, nejen děním kolem souborů a festivalů. Více se dívá do budoucnosti, není pouhým vzpomínkovým bulletinem. Určen je široké rodině všech, kteří mají rádi folklor, které tato oblast oslovuje a inspiruje. A to mohou být i laikové, lidé, kteří mají rádi konkrétní regiony, jejich tance a písničky, obyčeje. Jediné, co mne mrzí je, že dostat se více do veřejnosti není možné vzhledem k omezeným finančním prostředkům. Ty limitují rovněž počet stran nového časopisu. Proto již na startu hledáme cesty, jak situaci vylepšit.

Proč jste kývnul na výzvu FoS ČR a stal se šéfredaktorem časopisu Folklor, co vás na tom lákalo?

Oldřich Koudelka - FoSI když nabídka převzít funkci šéfredaktora časopisu Folklor přišla poněkud nečekaně, zastihla mne v rychlíku, považoval jsem ji za určitou výzvu nejen pro sebe, ale pro všechny, které jsem krátce nato k projektu přizval, tedy novou redakční radu, grafické studio, tiskárnu, spolupracovníky. Myslím si, že celé folklorní hnutí si zaslouží skutečně moderní časopis, který je možné v rámci ekonomických limitů vytvořit. Tím vůbec nechci říci, že předchozích sedmnáct ročníků bylo špatných, naopak, ale časopis byl dosud určen jen vedoucím souborů, manažerům a více či méně odborné veřejnosti. Ale chyběla mu aktuálnost, šíře čtenářského záběru a rovněž skutečně časopisecká podoba, se kterou je možné oslovovat co nejširší veřejnost. Čtenáři jsou dnes hodně vybíraví a forma je často oslovuje stejně, ne-li více než obsah. Svoje dosavadní více než čtvrtstoleté novinářské zkušenosti chci nyní namířit právě tímto směrem. Aby byl časopis aktuální, moderní, čtivý, dynamický a vypovídající.

Jaký je váš vztah k folkloru a lidovým tradicím a zvykům??

Můj vztah je bytostný, byť jsem v žádném folklorním souboru nikdy nepracoval. Vystudoval jsem ale teorii kultury a umění, estetiku, o lidové kultuře, tradicích a venkovském prostoru píši jako novinář už více než pětadvacet let, navíc se venkovem a jeho kulturou aktivně zabývám i ve své spisovatelské a kulturně společenské práci. S Folklorním sdružením České republiky spolupracuji tři roky. Na vesnici žiji, konkrétně na Malé Hané, na pomezí Boskovicka, Konicka a Jevíčska a v některých obcích se aktivně podílím na organizování konkrétních projektů v rámci místních Programů obnovy venkova.

Jaké jsou vaše koníčky a záliby?

Vedle psaní, jsem autorem dvanácti knih, je to především myslivost, ale i zde je to spojeno s autorskou činností. Jsem předsedou Klubu autorů myslivecké beletrie Českomoravské myslivecké jednoty. Hodně se věnuji cykloturistice, na kole jsem již projel kus Evropy. Rád čtu, fotografuji a poznávám nové lidi.

Co byste vzkázal čtenářům časopisu na začátku roku 2007?

FoSČtenáře chci požádat, aby časopis pozorně četli, byli tolerantní k počátečním bolístkám, ale především sami přicházeli s konkrétními náměty, posílali své články a příspěvky. Je to totiž především jejich časopis a poprvé ve větší míře dostávají šanci aktivně jej tvořit a zkvalitňovat. Již první ohlasy svědčí o tom, že nový mediální produkt byl vesměs přijat jako změna pozitivní a nezbytná, dávající větší šanci představovat folklor jako prvek aktivní prezentace našich regionů i České republiky jako celku. A to rozhodně není málo.

Děkuji za rozhovor

Slávek Hrzal

Zájemci si časopis mohou objednat na adrese FoS ČR, Senovážné nám. 24, 116 47 Praha 1 nebo na foscr@adam.cz

zvukový soubor MP3vytisknout článek | přidat na Facebook Facebook | pridej.cz


Nejčtenější články za posledních 7 dnů
Nejsledovanější příspěvky rubriky video - audio za posledních 30 dnů
.

Aktuální téma: #koronavirus #20letCRDM

· #100letrepubliky · #kamchodit · #sbirame · #72hodin · #tabory · #radyanavody · #foglar · #natabore · #dobrovolnici · #eyca #eyca_cz · #vanoce · #čtenářství · #zlatyamos · #hryahlavolamy


Představujeme


Mezinárodní


Pozvánky


Rozhovory

MŠMT Anopress IT České Tábory.cz Borovice.cz - Informační centrum pro dětsku rekreaci, tábory, cestování skupin a volný čas. Strukturovaný dialog s mládeží
© 2020 ČRDM | Senovážné nám. 24, Praha 1 | Kontakty | Mapa stránek | ADAM.cz na Facebooku / ADAM.cz na Twitteru / RSS ADAM.cz / ATOM ADAM.cz
Přebírání obsahu ADAM.cz. Provozuje redakční centrum ČRDM za podpory MŠMT | Tento web byl vytvořen pomocí phpRS. PDA Mapa stránek Hlavní strana Klávesové zkratky na tomto webu Na obsah stránky

--> --> --> Google+