Středoevropská iniciativaVe dnech 22. a 23. listopadu se v přístavním městě Durres v Albánii konalo již 6. Fórum mládeže Středoevropské iniciativy. Tato mezivládní organizace, sdružující 18 zemí střední a východní Evropy, organizuje toto fórum každoročně, aby umožnila mladým lidem vyjádřit se k důležitým tématům, která se jich týkají. Letos byla řeč o participaci mládeže a o udržitelném rozvoji.

    Středoevropská iniciativa (SEI) sdružuje celkem 18 států od Itálie a Rakouska až po Bělorusko, Ukrajinu či Moldávii. Cílem je především rozvíjet vzájemnou spolupráci v mnoha oblastech jako zemědělství, školství, kultura, obchod, média či třeba právě mládež. SEI si bere za cíl rovněž pomoci zemím, které ještě nejsou členy Evropské unie, zapojit se do evropské integrace. V předsednické zemi SEI se každoročně koná summit předsedů vlád, jemuž předchází právě zmíněné Fórum mládeže.

    Letos se fóra v Albánii zúčastnilo okolo 50 účastníků – jak z mládežnických organizací, tak z ministerstev a institucí zodpovědných za oblast mládeže. Účastnili se diskusí ve dvou pracovních skupinách. Jedna z nich, do které jsem se přihlásil i já, se zabývala participací mládeže, druhá mladými lidmi a udržitelným rozvojem. Výstupem z fóra byla deklarace s konkrétními doporučeními mladých lidí pro obě oblasti, která měla být prezentována předsedům vlád na jejich summitu. Fórum ovšem sloužilo i k výměně zkušeností mezi mladými účastníky.

    Participace mládeže je často skloňovaný výraz. Zapojení mladých lidí do dění ve společnosti (jak by se dal obtížně přeložitelný výraz youth participation vysvětlit) se objevuje jako priorita v bílých knihách Evropské unie, v chartách Rady Evropy a u mnoha dalších organizací a institucí. Jak se ale naplňování této priority konkrétně daří ve střední Evropě a co je podle mladých lidí potřeba udělat?

    Především je potřeba brát mladé lidi jako rovnocenného partnera při rozhodování na všech úrovních, ne jako problém, který je třeba řešit. Mladí lidé by měli být zapojeni do rozhodování o všech oblastech, které se jich dotýkají (např. politika školství, zaměstnanosti, bydlení, kultury, médií, apod.). Zároveň by ale mělo existovat v každém státě konkrétní ministerstvo či státní instituce, která má na starosti specifickou politiku mládeže. Jak se na fóru ukázalo, v některých státech (Srbsko, Bosna a Hercegovina) tomu tak není a žádná státní politika mládeže zde v podstatě ani neexistuje.

    Účastníci se celkově shodli, že participace mládeže je v našem regionu na nižší úrovni než např. v západní Evropě. Diskutován byl třeba příklad Francie, kde prý ze zákona při každém městském úřadu má existovat mládežnická rada. Kladně byl hodnocen i příklad Rady Evropy, kde v oblasti mládeže funguje tzv. co-management – rozhodují zde činitelé z Rady Evropy společně se zástupci mládeže a mládežnických organizací.

    Fórum mládeže Středoevropské iniciativyV deklaraci se zdůrazňuje rovněž nutnost vzdělávání učitelů i pracovníků s mládeží v oblasti participace mládeže a také přínos neformálního vzdělávání k větší participaci. Potřeba je rovněž uznat roli rad mládeže a mládežnických parlamentů a poskytnout jim dostatečnou finanční podporu. Na druhé straně ale bylo zdůrazněno, že obojí je jen jednou z forem participace mládeže a je potřeba hledat nové a inovativní formy, jak zapojit mladé lidi do společnosti. Podporovány by měly být rovněž neziskové organizace mládeže a projekty mladých lidí. Ty umožňují mladým lidem převzít iniciativu a zodpovědnost a jsou praktickým příkladem participace. Mezi doporučeními bylo rovněž zmíněno, že je potřeba se v oblasti mládeže zaměřit na dlouhodobější cíle.

    Fórum bylo pouze dvoudenní, takže čas na vypracování deklarace a jejích doporučení byl velmi limitovaný. Diskuse byla poměrně plodná. Občas jsem jen měl trochu dojem, že diskutujeme více o jednotlivých slovech, výrazech a formulacích než o celkovém smyslu a obsahu deklarace.

    Na Fóru mládeže SEI jsme zřejmě v oblasti participace mládeže nevymysleli nic nového. Různých fór, seminářů, školení a diskusí na toto téma již bylo nespočet. Přesto věřím, že je potřeba znovu a znovu toto téma připomínat, a to především politikům a lidem s rozhodovacími pravomocemi, a že tedy takováto fóra mají smysl. Výsledek mě ale poněkud zklamal. Na deklaraci, která měla být prezentována předsedům vlád na jejich summitu, pracovalo dva dny 50 lidí. Přesto, především z důvodu neočekávaně dlouhého projevu albánského premiéra, na naše dva mladé zástupce na summitu prostě už nezbyl čas. Takto by podle mě zapojení mladých lidí nemělo vypadat. I tak ale věřím, že deklarace z fóra úplně nezapadne a že výměna zkušeností a kontaktů mezi účastníky napomůže tomu, aby mladí lidé byli bráni jako plnohodnotná součást naší společnosti.

    Příloha: Deklarace z fóra mládeže (PDF, 92 kB)
    Více o Středoevropské iniciativě se můžete dozvědět na www.ceinet.org.

    Jiří Peterka, Together Czech Republicwww.together.cz

    Autor