pozadi
.
hlavička ADAM.cz ČRDM
RUBRIKA: ostatní

     QR kód této stránky ->

Folklorní bilancování

Autor: Dušan Macháček | zařazeno: 20. 10. 2006 | přečteno 14310

Josef Štefan na pražském galakoncertu Zpěváček - Slávik.Ve čtvrtek 12. října 2006 se uskutečnilo v budově Senátu Parlamentu České republiky v Praze tradiční setkání ředitelů folklorních slavností a festivalů, starostů a primátorů festivalových měst a obcí a dalších hostů s představiteli Senátu Parlamentu České republiky. Setkání se uskutečnilo v rámci jednání Výboru pro vzdělávání, vědu, lidská práva a petice Senátu Parlamentu ČR.

Smyslem setkání bylo zhodnocení letošní folklorní sezóny, která množstvím a zejména obsahem a kvalitou slavností, festivalů a akcí patří k nejúspěšnějším. Do poloviny října 2006 se uskutečnilo i 55 slavností a festivalů – mnohé z nich za účasti souborů ze zahraničí, pořádaných členy Folklorního sdružení České republiky. Zároveň byly schváleny dominanty pro přípravu folklorní sezóny v roce 2007, jejichž kalendář byl publikován již v průběhu letošního léta.

Z pražského galakoncertu Zpěváček - Slávik. V tomto roce se folklórem mohli setkat obyvatelé a návštěvníci ve stovkách měst a obcí ve všech regionech naší republiky. Vystoupilo v nich několik tisíc souborů, skupin, lidových muzik, hudeb a sólistů včetně 250 souborů a skupin ze zahraničí, mezi nimi i 80 kolektivů ze Slovenska. Nejvzdálenějšími hostujícími byly letos soubory z Cookových ostrovů, Indonésie, Kolumbie, Mexika a Venezuely. Český, moravský a slezský folklór v cizině reprezentovalo téměř 300 souborů, které se vydaly do 56 zemí.

Z pražského galakoncertu Zpěváček - Slávik. Pokračujícím trendem je nárůst počtu účinkujících dětských a mládežnických souborů a skupin. K tradičním vrcholům sezóny patřil Národní krojový ples ve Žďáru nad Sázavou, celostátní soutěž dětských zpěváčků lidové písně, jíž se letos zúčastnilo téměř 6000 chlapců a děvčat. Jejich vyvrcholením byl koncert vítězů české i slovenské soutěže v Praze pod patronací operního pěvce Petra Dvorského.

Z pražského galakoncertu Zpěváček - Slávik. V Luhačovicích proběhl Mezinárodní festival dětských folklorních souborů střední Evropy. FoS organizuje ve spolupráci s regionálními folklorními sdruženími také regionální přehlídky folklorních souborů Prameny. Sdružení pořádá ve spolupráci se slovenskými partnery také dětské tvůrčí dílny pro účastníky ze zemí visegrádské čtyřky. Členské soubory sdružení vystoupily i v rámci Evropského setkání turistů Eurorando v Českých Budějovicích, podílely se na foklorním vystoupení v rámci XIV. Všesokolského sletu na Strahově. Několik desítek účastníků letos úspěšně zakončilo studium na 4 semestrální Škole lidových tradic, kterou společně pořádají FoS ČR, Národní ústav lidové kultury ve Strážnici a NIPOS - ARTAMA Praha.

Petra Hrubošová na pražském galakoncertu Zpěváček - Slávik. Součástí jednání bylo také vyhlášení výsledků soutěže „folklorní vesnice roku“. 1. místo v letošním ročníku soutěže získala Obec Liptál, na dalších místech pak skončily obce Kobylí a Lubná.

Mezi významné hosty jednání v Senátu patřili senátorky a senátoři Parlamentu ČR Alena Gajdůšková, Václav Jehlička, Adolf Jílek, Jiří Liška a Petr Smutný, poslankyně Poslanecké sněmovny ČR Anna Čurdová, poslanec P ČR Petr Bratský, president Nejvyššího kontrolního úřadu František Dohnal, předseda Folklorní unie na Slovensku Štefan Zima, ředitelka ORNK MK ČR Zuzana Malcová, ředitel odboru MŠMT ČR Jaroslav Tuček, ředitel odboru kulturních a krajanských vztahů MZV ČR Zdeněk Lyčka, generální ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík, ředitel ČT studio Ostrava Ilja Racek, předseda Klubu českých turistů Jan Havelka a řada dalších.


Folklorní sdružení České republiky je občanským sdružením dětí a mládeže, zaměřeným na uchovávání a rozvíjení lidových tradic a národních kulturních hodnot. Je nejpočetnější organizací zájemců o lidové umění v ČR. Sdružuje 415 členských souborů, působících v 17 autonomních regionálních sdruženích.


Ilustrační snímky pořídila Radka Páleníková na 1. galakoncertu Zpěváček - Slávik v sobotu 7. 10. 2006 v pražském Národním domě na Vinohradech.


vytisknout článek | přidat na Facebook Facebook | pridej.cz


Nejčtenější články za posledních 7 dnů
Nejsledovanější příspěvky rubriky video - audio za posledních 30 dnů
.

Aktuální téma: #koronavirus #20letCRDM

· #100letrepubliky · #kamchodit · #sbirame · #72hodin · #tabory · #radyanavody · #foglar · #natabore · #dobrovolnici · #eyca #eyca_cz · #vanoce · #čtenářství · #zlatyamos · #hryahlavolamy


Představujeme


Mezinárodní


Pozvánky


Rozhovory

MŠMT Anopress IT České Tábory.cz Borovice.cz - Informační centrum pro dětsku rekreaci, tábory, cestování skupin a volný čas. Strukturovaný dialog s mládeží
© 2020 ČRDM | Senovážné nám. 24, Praha 1 | Kontakty | Mapa stránek | ADAM.cz na Facebooku / ADAM.cz na Twitteru / RSS ADAM.cz / ATOM ADAM.cz
Přebírání obsahu ADAM.cz. Provozuje redakční centrum ČRDM za podpory MŠMT | Tento web byl vytvořen pomocí phpRS. PDA Mapa stránek Hlavní strana Klávesové zkratky na tomto webu Na obsah stránky

--> --> --> Google+