Česká republika se – stejně jako dalších 190 států – zavázala splnit do roku 2015 tzv. Rozvojové cíle tisíciletí. Těch základních je 8, přičemž prvních 7 je zaměřeno na zlepšení životních podmínek obyvatel nejchudších států. Na problémy rozvojového světa a na fakt, že k jejich řešení může přispět prakticky každý, včetně politiků, kteří v rámci rozvojových cílů přijali určité závazky, se snaží upozornit kampaň nazvaná Česko proti chudobě. Vede ji kolice více než 20 nevládních organizací, a to včetně INEX-SDA, členského sdružení ČRDM. Tematice rozvojových cílů ve vztahu k dětským a mládežnickým sdružením věnuje pozornost první číslo nového ročníku zpravodaje Archa.

    Marie Molková ve svém úvodníku píše o jednom nevšedním rozhodnutí: totiž obdarovat celé rozvětvené příbuzenstvo možností zafinancovat výlohy spjaté se školní docházkou „adoptovaného“ dítěte z Ugandy. „Nechtěli jsme se mu připlést do života a zahrát si na náhradní rodinu. Spíš přiložit pomocnou ruku tam, kde je to skutečně potřeba. Udělat něco, co udělat můžeme,“ stojí v jejím fejetonu Barvoslepý svět. O projektu Adopce na dálku má mnohé co říci i Petra Vokřálová z Arcidiecézní charity Praha, která do Archy přispěla zajímavým informačním textem. Projekt podle ní „není určen pouze dospělým, zapojit se mohou i samy děti. Požadovanou částku dají nejlépe dohromady v rámci určité skupiny(např. školní třída, dětský oddíl, středisko), která si zvolí svého zástupce“. O svých úvahách a pocitech se v článku nazvaném Sbírka na Afriku zase podělí se čtenáři olomoucká koordinátorka sbírky „Postavme školu v Africe“ Markéta Fiedlerová. Jak asi víte, tomuto projektu vdechly život Junák s nadací Člověk v tísni.

    „Velmi si vážím dobrovolníků, kteří se na úkor svého volného času, převážně zdarma, často na své náklady a se zodpovědností zúčastňují akcí, připravují program, mnohdy nahrazují i roli rodičů, školy. A to třeba i na úkor své rodiny. A tady si myslím, že bychom měli najít cestu či formy, prostředky k poděkování, ale i ocenění. Finance nebo legislativu nevyjímaje,“ říká v rozhovoru pro časopis Archa, nazvaném Činnost dětských sdružení není doceněna, sociálnědemokratický poslanec Josef Smýkal.

    Malá sdružení zaměřená na mimoškolní výchovu dětí by se mohla někdy v budoucnu stávat členem ČRDM prostřednictvím příslušné krajské rady mládeže. Ovšem jen za určitých okolností. Nad rébusem mládežnických rad jednali v půli ledna v Brně představitelé těchto krajských rad s šéfem ČRDM Pavlem Trantinou. Podle něj jde jen o jeden z možných scénářů dalšího vývoje v této oblasti – a navíc dlouhodobou záležitost, která může trvat i několik let. S prvním číslem Archy se v moravské metropoli podíváme i na mezinárodní veletrhy cestovního ruchu GO a Regiontour – a zjistíme, že Regiontour pamatoval také na děti.

    Chebské občanské sdružení Rokršti rozšířilo členské řady ČRDM loni v březnu, jak se můžete dočíst v jeho medailónku. A také to, proč si dalo právě tenhle krkolomný název, kde se v jedné z jeho celotáborových her vzali Klinger, Radar a Hulihenová, že se podílí na organizování Bambiriády v Karlovarském kraji i to, jak příhraniční Rokršti spolupracují s německou mládeží.

    Slova uznání a díků za užitečnou práci i přísliby podpory. To všechno mohli slyšet zástupci členských sdružení ČRDM při lednovém výročním Setkání v Senátu z úst pěti politiků, kteří se jeho zahájení – a bylo to vůbec poprvé – zúčastnili. Smyslem jejich vystoupení bylo přiblížit zhruba pěti desítkám přítomných, kteří vedou různé dětské a mládežnické spolky, záměry svých stran v oblasti, která se jejich práce dotýká. Archa pochopitelně zaznamenala také přijetí zástupců ČRDM předsedou vlády a jejich jednání s hejtmany.

    Klidný, věcný, organizačně bezvadně zajištěný, plný filmů a podnětů k činnosti pro oddíly… Takový byl 9. sněm Asociace TOM ve Svitavách, na který se o víkendu 20.-22. ledna sjelo přes dvě stě delegátů ze všech koutů ČR. Program nebyl jen pracovní, a tak si mohli mj. zahrát různé hry, zasoutěžit si ve ztékání lezecké stěny, pobavit se při bowlingu nebo zhlédnout film Schindlerův seznam o nejslavnějším svitavském rodákovi. Nemělo by nám také uniknout, že Česká tábornická unie rozjíždí expres Porta, že nás pořadatelé ekologické soutěže vybízejí: Oslavme Den Země s ALKEM! a že ten, kdo chce umět německy, by se měl možná porozhlédnout po internetových stránkách plzeňského Tandemu.

    Ve formátu PDF si můžete Archu č. 1/2006 prohlédnout ZDE.

    Témata Archy pro rok 2006:

    1. pololetí
    loďkaRozvojové cíle tisíciletí OSN a sdružení dětí a mládeže
    Postavení dobrovolníků ve sdruženích
    Děti, mladiství a právní prostředí
    Bambiriáda 2005 (dvojčíslo)

    2. pololetí
    Jaké byly prázdniny
    Participace – výchova k zájmu o veřejné dění
    Legislativa v mimoškolní výchově
    Mladí lidé a ochrana přírodního a kulturního dědictví

    Autor