pozadi
.
hlavička ADAM.cz ČRDM
RUBRIKA: ostatní

     QR kód této stránky ->

V bambiriádní rovnici zůstávají neznámé

Autor: Jiří Majer | zařazeno: 24. 1. 2006 | přečteno 13275

Martin Bělohlávek a Blanka LiškováSeznámit pořadatele Bambiriády 2006 s výchozí situací pro zorganizování tradiční celorepublikové akce ČRDM a s požadavky ze strany "centra" bylo cílem schůzky, která se uskutečnila 19. ledna. V pražském paláci YMCA se na ní setkali zástupci Centrálního bambiriádního štábu (CBŠ) a tzv. bambiriádních center (BAC). Schůzka měla ryze pracovní ráz. Její program zahrnoval mj. informace o financování zmíněné akce, o její prezentaci a kromě závazných pokynů i různá doporučení a rady, jak při jejím pořádání postupovat, na co dbát i čeho se vyvarovat. V pomyslné rovnici Bambiriády 2006 s mottem BÁJNÝ SVĚT DĚTÍ nicméně zůstává pár neznámých.

Šéf CBŠ Martin Bělohlávek úvodem upozornil, že faktů, z nichž je možné vyjít při stanovení dalšího postupu, bohužel není v dané chvíli k dispozici mnoho. S určitou mírou jistoty lze podle něj počítat se základní finanční variantou, totiž s "tradiční" podporou ze strany ministerstva školství a hlavního partnera, kterým je Pojišťovna Generali, a.s. "Všechno ostatní je v jednání," dodal Martin Bělohlávek.

V praxi to znamená, že celková částka určená na konání letošní Bambiriády bude (opět) činit něco přes 4 miliony korun. Místní Bambiriády z toho dostanou do vínku 20.000 a krajské Bambiriády základní finanční podporu 55.000 korun. Jednoduchý klíč poslouží k výpočtu odpovídajících prostředků i každému z bambiriádních center. "Peníze, které jdou na BAC, by měly sloužit k tomu, abyste byli schopni zajistit servis pro města, která pod vás budou spadat,"vysvětlil účel těchto peněz Martin Bělohlávek.

Konkrétní finanční sumy se objeví ve smlouvách, které (a to je změna oproti minulým létům) bude hlavní organizátor letos uzavírat jen s bambiriádními centry. Ta by si pak zase měla stanovené podmínky smluvně ošetřit a ohlídat vůči lokálním pořadatelům. Po odeslání vyplněných smluv do kanceláře ČRDM dostanou zástupci BAC potvrzení, že jsou uznaným bambiriádním centrem, a tento glejt pak mohou v případě potřeby uplatnit při svých dalších jednáních.

Podobně jako loni, i letos bude akci provázet soutěž pro děti uspořádaná ve spolupráci s Pojišťovnou Generali. V den konání schůzky v paláci YMCA bylo také jisté, že záštitu nad Bambirádou převzali čtyři členové kabinetu: ministryně školství Petra Buzková, ministr vnitra František Bublan, ministr obrany Karel Kühnl a ministr kultury Vítězslav Jandák. Pokud jde o prezentaci akce, webmaster pro ni již připravuje prostor na internetové adrese www.bambiriada.cz. Otázka mediálních partnerů není v tuto chvíli ještě uzavřená. Jisté je pouze to, že základním partnerem celé akce je Český rozhlas 1 - Radiožurnál.

Kromě striktních pravidel (žádný alkohol, zákaz kouření apod.) má být očekávaný bambiriádní ruch směrován do mantinelů stavěných příslušnými pořadateli na míru místním podmínkám. I ty by ale měly pokud možno ctít jistá nepsaná pravidla. "Je dobré znát svou cenu a vážit nabídky, které přicházejí, neprodat Bambiriádu za deset korálků," nabádal účastníky schůzky ohledně eventuální účasti komerčních partnerů na akci další člen CBŠ Pavel Hofrichter.

Hojnost více či méně závazných pokynů a o poznání skromnější porce povzbudivých informací evokovaly u jedné z účastnic setkání pocit čím dál větší svázanosti. "Chtěla bych jen říct, že třeba náš rozpočet v Šumperku je 350.000 korun - a jestliže od ČRDM dostaneme 55.000, tak musíme 300.000 ještě někde sehnat," podotkla. Organizátoři ji ujistili, že se snaží působit pozitivním dojmem, na druhé straně však hodlají říkat věci tak, jak jsou, i když dobrých zpráv je méně, než by v novém roce očekávali.

Servis pro pořadatele se však jistém ohledu přesto zkvalitnil. Pokud by měli kupříkladu pochyby o jim neznámé organizaci, která projeví přání se na Bambiriádě prezentovat, mohou se s důvěrou obrátit na pražské ústředí se žádostí o dobrozdání. V minulosti se totiž již přihodilo, že takovou organizací byla vlastně komerční cestovní kancelář, v jiném případě podle odborníka zase sekta (Sahadža jóga). Členové CBŠ zdůraznili, že poselství, které má Bambiriáda zprostředkovat dětem, je jiné.

V souvislosti s celkovým vyzněním akce Martin Bělohlávek podtrhl, že "Bambiriáda není festivalem neziskového sektoru" v tom kterém místě, a nepřehlédnutelná by na ní měla být prezentace určité výseče občanské společnosti. Upřesnil, že má na mysli sdružení pracující s dětmi a mládeží, střediska volného času a domy dětí a mládeže. "Ty by měly mít dominantní pozice na Bambiriádě. Všechno ostatní je druhotné - řekl bych klidně ne sekundární, ale terciální," míní Martin Bělohlávek, pověřený představenstvem ČRDM k vedení Bambirády 2006. Ta se uskuteční ve 26 městech ve všech krajích republiky v době od 25. do 28. května. Lednová pracovní schůzka se zástupci pořadatelských týmů byla druhá v pořadí; třetí je plánována na březen.vytisknout článek | přidat na Facebook Facebook | pridej.cz


Nejčtenější články za posledních 7 dnů
Nejsledovanější příspěvky rubriky video - audio za posledních 30 dnů
.

Aktuální téma: #koronavirus #20letCRDM

· #100letrepubliky · #kamchodit · #sbirame · #72hodin · #tabory · #radyanavody · #foglar · #natabore · #dobrovolnici · #eyca #eyca_cz · #vanoce · #čtenářství · #zlatyamos · #hryahlavolamy


Představujeme


Mezinárodní


Pozvánky


Rozhovory

MŠMT Anopress IT České Tábory.cz Borovice.cz - Informační centrum pro dětsku rekreaci, tábory, cestování skupin a volný čas. Strukturovaný dialog s mládeží
© 2020 ČRDM | Senovážné nám. 24, Praha 1 | Kontakty | Mapa stránek | ADAM.cz na Facebooku / ADAM.cz na Twitteru / RSS ADAM.cz / ATOM ADAM.cz
Přebírání obsahu ADAM.cz. Provozuje redakční centrum ČRDM za podpory MŠMT | Tento web byl vytvořen pomocí phpRS. PDA Mapa stránek Hlavní strana Klávesové zkratky na tomto webu Na obsah stránky

--> --> --> Google+