klíště

    …tak nejspíš většinu z nás napadne rčení: „drží se jako klíště“. A dlužno dodat, že stejně dobře jako se dovedou „držet“ klíšťata, tradují se i způsoby, kterak je nejlépe zlikvidovat. A byť se též říká, že na každém šprochu, pravdy trochu, s prostředky, které popisuje v boji s klíšťaty Ottův slovník naučný (konec 19. století), bychom se při současných znalostech vědy měli jednou pro vždy rozloučit! Zapomeňte tedy, že „přissátého klíště možno se zbaviti kupř. kápnutím naň oleje, benzinu, petroleje neb terpentinové silice…“ a vězte, že je třeba postupovat podstatně modernějším způsobem. Vždyť klíšťata jsou nejzávažnějšími přenašeči nákaz v Evropě! Rozšiřují především klíšťovou encefalitidu a lymskou boreliózu.

    Mylný je i další vžitý názor, že klíště lze vyšroubovat. Hypostom je dlátovitý útvar, který nemá žádný závit. Klíště se proto snažíme vyviklat lehkým kýváním ze strany na stranu. Zatímco proti encefalitidě je možné se v dostatečném předstihu nechat očkovat, proti lymské borelióze pro lidi dosud účinná vakcína neexistuje. Počet onemocnění klíšťovou encefalitidou se u nás ročně pohybuje od 600 – 1000 případů a onemocnění Lymeskou borreliózou, 6x až 10x více. Vakcíny proti encefalitidě však pokrývají v naší populaci cca 10% obyvatelstva (zatímco v západních zemích kolem 30%).

    ANTISEPT JUWIM – GEL

    Jak se tedy chránit v případě, kdy na sobě, nebo na vašem zvířecím společníku naleznete již přisáté klíště a očkování jste dosud nevěnovali pozornost? To se snažila vyřešit česká firma JUWITAL s. r. o (www.juwim.cz). V loňském roce její pracovníci vyvinuli ve spolupráci s Parazitologickým ústavem ČAV (Doc. RNDr. Jan Kopecký, CSc.) preparát ANTISEPT JUWIM – GEL. O tom, že se jim vývoj podařil svědčí „Cena zdraví a bezpečného životního prostředí za rok 2004“. Tuto prestižní cenu uděluje Business Leaders Forum ve spolupráci s partnerskou mezinárodní organizací The Prince of Vales Leaders Forum. Cenu předala ředitelce firmy Evě Andrsové britská velvyslankyně Linda Duffield. Porota ocenila hlavně originální přístup podniku ke specifické oblasti chorob přenášených klíšťaty a bodavým hmyzem, jenž vlivem klimatických změn rozšiřují svá teritoria. Mezi jinými tento projekt nominovala do mezinárodní soutěže EU o Evropské ceny.

    V čem kouzlo přípravku spočívá? Dvousložkový preparát (vlastně sada dvou preparátů) působí na dvou odlišných principech. První složka (ANTISEPT) je tekutý roztok založený na 175 let odzkoušené vynikající antiseptické vlasnosti jodu (Lugolův roztok). Na rozdíl od tohoto roztoku, je však v nové úpravě zesílena průnikovost do tkání parazita, kdy sám parazit je nejprve usmrcen (biocidní účinek) a případná infekce, jíž je přenašečem, je při dodržení návodu použití prakticky vyloučena. Tekutý přípravek se nechá aktivně působit na klíště v trvání 1 minuty a klíště se odstraňuje až po jedné hodině (!), kdy roztok po celou dobu prosycuje parazita a postupně vyloučí možnou infekci.

    Po odstranění parazita přiloženou pinzetou ránu opět ještě jednou vydesinfikujeme stejným roztokem (v trvání cca 20 vteřin) a teprve po tomto ošetření aplikujeme druhou složku, která je přiložena v malé tubě. Ta obsahuje JUWIM-GEL, který kromě hojivých (JUWIM) a „protisvědivých“ přísad obsahuje druhou důležitou složku, což je koloidní stříbro o nejnižší známé velikosti partikulí (7 –20 nm).

    Cena je poměrně vysoká (výrobce není ještě schopen vyrábět koloidní stříbro o zmiňované velikosti sám a musí jej dovážet z Anglie) a pohybuje se v lékárnách kolem 350 Kč. Léčebný přípravek je vhodný pro široký okruh spotřebitelů (hlavně těch, kteří se pohybují profesně či rekreačně ve volné přírodě, pokud ovšem netrpí alergií na jód, případně stříbro). Celá sada by měla vystačit na celou sezónu včetně zvířecích příslušníků rodiny.

    Autor