pozadi
.
hlavička ADAM.cz ČRDM

     QR kód této stránky ->

Cestičky

Autor: Dalimil Toman | zařazeno: 22. 2. 2005 | přečteno 9310

Také by vás jako mladé studenty děsilo strávit kus vytoužených prázdnin nad něčím takovým jako je např. vzdělávací blok, test, školení, hospodaření, pedagogika, psychologie, zdravověda, bezpečnost práce, předpisy…?
Nelekejte se, realita může být úplně jiná než první dojem.

Příprava a výchova nových organizátorů, instruktorů či vedoucích se dozajista jednou projeví jako alfa a omega rozvoje každé organizace. Pod pojmem příprava nových organizátorů a vedoucích spadá široké spektrum aktivit. Začíná vzděláním v nejrůznějších oborech potřebných pro vedení dětí a práci s lidmi, pokračuje přes motivaci zájemce o tuto činnost a rozvoj jeho osobnosti a zdaleka nekončí ani v prvních praktických zkušenostech organizátora či vedoucího.

Všechny zmíněné oblasti by se daly široce a detailně rozebrat… To by si však zasloužilo mnohem delší a patrně i odborněji zaměřený text. Každá organizace řeší uvedenou problematiku svým specifickým způsobem, pro všechny však zůstává otevřená otázka: Jak na to? Jak mladým organizátorům předat vše potřebné a zároveň je nevyděsit množstvím informací, odpovědností a požadavků? Jak kombinovat vzdělání s další motivací pro práci s dětmi a rozvojem osobnosti organizátora?

Jedním z víceletých tradičních projektů Hnutí Brontosaurus, který se snaží uvedené řešit, je prázdninový organizátorský kurz Cestičky. Kurz si zdaleka nedělá ambice produkovat hotové organizátory. Cílem je především seznámit mladé lidi se základními znalostmi a dovednostmi, nechat je okusit si činnost s dětmi (díky návaznosti kurzu na dětský tábor), ale především jim díky atmosféře, kolektivu a vlastním prožitkům poskytnout dostatek základní motivační energie pro vlastní rozvoj i samotnou práci s dětmi či staršími.

Zkrátka nejen účastníky vzdělat, ale hlavně jim poskytnout silný zážitek, který budou mít chuť předávat dál v duchu motta: Otevři oči, mysl i srdce, a pak teprve vykroč. Kurz nabízí tři cestičky po kterých může účastník dále kráčet a případně po nich vést i své budoucí svěřence. Za prvé je to Cestička sebepoznání, svých schopností a mezí - fyzicky i psychicky náročných týmových her i aktivit pro vlastní klidné rozjímání. Dále Cestička dovídaní se, tedy aktivní programy ke zdravovědě, bezpečnosti práce s dětmi, ekologické výchově, přípravě her a programů pro děti a pro zájemce o kvalifikaci vedoucího i hospodaření, psychologie, pedagogika, tábornictví. A nakonec Cestička setkávání se s lidmi, přátelstvím a možná i něčím víc, přírodou, tvořivými dílnami, novými zajímavými aktivitami.

Účastníci kurzu těžko splní představu "spořádaných žáků"… jednou budou umáčení a špinaví z drsné terénní hry, podruhé se ponoří do dovádivé aktivity jako malé děti a potřetí je jen těžko odtrhnete od jejich uměleckého díla. Určitě vám řeknou, že nejlepší na Cestičkách byli ti fajn mladí lidi kolem, že nejvíce je nedchlo překonání toho či onoho vlastního strachu, že si konečně mnohé uspořádali ve svých hodnotách. Zasněně se zmíní o atmosféře, spolupráci či přátelství. A přesto: mnozí se toho stihnou dovědět a naučit tolik, že jim na konci kurzu může být udělena příslušná kvalifikace.

Rádi bychom i vás na Cestičky pozvali… nejlépe slovy pak jedné z účastnic:
"… před chvílí jsem ležela pod hvězdami a měla jsem pocit, že mám sílu a energii zvládnout a překonat úplně cokoliv. Byl to pocit krásný a intenzivní a na tomto kurzu jsem ho zažila vícekrát. Mnohé z mých dojmů jsou pro mne nezapomenutelné a neopakovatelné. Zjistila jsem také některé věci o mně samotné, které jsem si předtím jen matně uvědomovala.
Snad jsem udělala několik krůčků na pomyslné cestě do vlastního nitra. Další krok ke skvělým lidem, kteří byli okolo mne a se mnou."

Brontosaurus

Informace:
* Vojta "Afro" Bravenec, Brontosaurus,
Dolní Bojanovice 540, 696 17,
* Dalimil "Cody" Toman, Ekocentrum Hodonín,
Červené domky 4A, Hodonín, 695 03, tel. 605 763 112

* Email: cesticky@seznam.cz
http://www.brontosaurus.cz/brdovytisknout článek | přidat na Facebook Facebook | pridej.cz


Nejčtenější články za posledních 7 dnů
Nejsledovanější příspěvky rubriky video - audio za posledních 30 dnů
ADAM.cz
6. 6. 2020, 858x
.

Aktuální téma: #koronavirus #20letCRDM

· #100letrepubliky · #kamchodit · #sbirame · #72hodin · #tabory · #radyanavody · #foglar · #natabore · #dobrovolnici · #eyca #eyca_cz · #vanoce · #čtenářství · #zlatyamos · #hryahlavolamy


Představujeme


Mezinárodní


Pozvánky


Rozhovory

MŠMT Anopress IT České Tábory.cz Borovice.cz - Informační centrum pro dětsku rekreaci, tábory, cestování skupin a volný čas. Strukturovaný dialog s mládeží
© 2020 ČRDM | Senovážné nám. 24, Praha 1 | Kontakty | Mapa stránek | ADAM.cz na Facebooku / ADAM.cz na Twitteru / RSS ADAM.cz / ATOM ADAM.cz
Přebírání obsahu ADAM.cz. Provozuje redakční centrum ČRDM za podpory MŠMT | Tento web byl vytvořen pomocí phpRS. PDA Mapa stránek Hlavní strana Klávesové zkratky na tomto webu Na obsah stránky

--> --> --> Google+