Představit svou činnost, nabídnout ji dětským zájemcům, jejich rodičům, případně dospělým, kteří ji fandí, a pozvat je na chystané akce bylo leitmotivem účasti ČRDM včetně některých jejich členských sdružení na letošních mezinárodních veletrzích cestovního ruchu v Brně. Regiontour a GO se konaly od 13. do 16. ledna 2005 a přilákaly – jako ostatně každoročně – do rozsáhlého areálu výstaviště v moravské metropoli davy lidí. Díky chápavému přístupu pořadatelských Veletrhů Brno, a.s., a především zásluhou Pavla Hofrichtera a jeho studia Rain si mohli návštěvníci veletrhů kromě nepřeberného množství propagačních materiálů s tematikou cestování v tuzemsku i zahraničí odnášet také ty, které vybízely k výpravám do pestrobarevného světa dětských her a fantazie.

    V rámci veletržních doprovodných programů svorně postavily své stánky v patře jedné z obřích výstavních hal Sdružení přátel Jaroslava Foglara (SPJF), Asociace malých debrujárů ČR (AMD ČR), Hnutí Brontosaurus (HB), sdružení Altus, INEX – SDA, Asociace turistických oddílů mládeže (A-TOM), Dětská tisková agentura (DTA), Jihomoravská krajská rada dětí a mládeže, YMCA a Rada dětí a mládeže Jihočeského kraje. Pochopitelně o sobě dala vědět i „zastřešující“ ČRDM, odděleně její další členské sdružení Keltoi a některé partnerské organizace. Jinými slovy: bylo na co se dívat a (v rámci daných možností) i co si vyzkoušet.

    „Máme tady doprovodné aktivity pro děti: poznávání přírodnin, a zvířat žijících v přírodě; malí návštěvníci si tady u nás mohou poskládat i přírodovědné puzzle,“ vysvětlila ochotně Lucie Nováková z Kanceláře Hnutí Brontosaurus. Pro ty starší připravili brontíci na Regiontouru EKO-kviz; letáky na stolcích zase informovaly kolemjdoucí nejen o hnutí a jeho cílech, ale i o problematice životního prostředí obecně, třeba o odpadech či obnovitelných zdrojích energie.

    Divácky vděčnou formu prezentace – vystoupení dětských folkorních souborů — zařadila do svého programu Jihomoravská rada dětí a mládeže (JmRDM), která se Regiontouru zúčastnila již třetím rokem. „Máme tady soubory z různých míst Moravy, především je to Sdružení přátel folkloru, kde jsou tyto soubory zaregistrovány. Působí na území Jihomoravského kraje a sdružuje asi 34 folklorních souborů, které mají dohromady na 1400 členů,“ popsala situaci zástupkyně JmRDM Bohuslava Jandourková (YMCA Brno). Členská sdružení rady – pionýři, YMCA, Foglarovci a další – podle ní očekávání týkající se prezentace jejich oddílů na veletrzích splnila.

    „Myslím si, že návštěvníky nejvíce zaujaly deskové hry a vůbec hry, které tady předváděly jak Junák, tak Sokolík ze Silůvek,“ míní Bohuslava Jandourková. Nabízený program podle ní zaujal spoustu dětí, a když ještě navíc dostaly nějakou odměnu, byly prý mile překvapeny. „Takže stoly u deskových her byly v podstatě celý den plné,“ dodala. Podotkla také, že ve čtvrtek se programu JmRDM zúčastnili i floorbalisté ze znojemské YMCY, mistři republiky – ti, kteří zvítězili v Evropě, byli prý totiž zrovna na utkání mimo republiku…

    U stánku debrujárů se mohli návštěvníci podivovat „kouzelnickým“ čárám a trikům, i když podloženým neúprosnými zákony školní fyziky a chemie. Viděli třeba, jak z hořící směsi moučkového cukru a sody vylézají „faraónovi hadi“ karamelizovaného cukru, jak soptí plastová sopka, nebo jak ve sklenici octové vody stále dokola „samy od sebe“ cirkulují vhozené rozinky. U debrujárů to zkrátka pořád hořelo, škvířilo se a čpělo, a tak shluky zvědavě přihlížejících návštěvníků příliš neřídly.

    Chrudimský Altus mimo jiné ukazoval, na jakých akcích se podílel: Bambiriáda, balonová show, akce v parku, „čarodějnění“, pouštění lodiček… „Na co se návštěvníci ptají? Většinou si vezmou letáčky, jsou veselí, že si děti něco můžou odnést. Trošku se zajímají o náš program, pohrabou se ve fotkách, výročních zprávách – a jdou dál,“ zobecnili Lukáš Nutta a Věra Vrchlavská, jak to chodilo, nejspíš nejen u jejich stánku. Altus pro děti přichystal různé hry – třeba křižovatku s autíčky – a na chodbě rozvinul dobrých dvacet metrů čtverečních balícího papíru, které malí návštěvníci za několik hodin celé pomalovali vodovými barvami.

    Sdružení přátel Jaroslava Foglara představilo hnutí Bobří stopou, určené pro kluby, oddíly i jednotlivce. Možnost přihlásit se do klubů či oddílů nebo jako dopisovatelé mají možnost děti z celé republiky, upřesnil Karel Judex – Jestřáb. SPJF ve své expozici vystavilo časopisy Bobří stopou s návody na činnost a nabídlo motivační pohlednice a kartičky, které jednak propagují jeho činnost, jednak se těší oblibě u sběratelů všech generací. „Největší zájem je o pohlednice, zvláště obrazy Vinnetoua a Old Shatterhanda od Jiřího Grbavčice a kresby Pavla Čecha,“ prozradil Karel Judex.

    Kolemjdoucí se zastavovali i u reprezentačního stánku DTA, která se zabývá dětskou žurnalistikou. Šéfredaktor rozhlasového klubu Litina z Centra volného času Lužánky Zdeněk Herzig rozvedl, že Dětská tisková agentura tvoří články pro internetové a rozhlasové zpravodajství a internetové noviny. Některé z těchto zpráviček se podle něj dokonce dostávají i do rozhlasu, do vysílání rozhlasového klubu Domino. „Na této expozici je možno se podívat, jakým způsobem se tvoří rozhlasový šot, zájemci si tu mohou také prohlédnout výtisk jedné stránky internetových Malých (ale našich) novin,“ řekl Zdeněk Herzig. „Tady na výstavišti máme větší ohlas spíš u dospělých, kteří buď chtějí náš program dál prezentovat mezi dětmi, nebo se s ním setkávají jako s novinkou a nevědí, že nějaká taková zájmová činnost vůbec existuje,“ dodal.

    Jistě, lze předpokládat, že většina návštěvníků veletrhů Regiontour a GO – především z řad expertů – nejspíš hledala a nacházela ve výstavních halách primárně něco trochu jiného, než s čím přišla dětská a mládežnická sdružení. Ale kdo ví? Jejich nabídku totiž mohli kolemjdoucí klidně považovat za svéráznou prezentaci nějaké exotické „cestovky“, která pořádá celoroční výlety do dětství.

    Autor