Sdružení přátel Jaroslava FoglaraSPJF. Čtyři velká písmena, zkratka čtyř slov. Co se za nimi skrývá? Celý název už napoví mnohé: Sdružení přátel Jaroslava Foglara. Členskou základnu České rady dětí a mládeže (ČRDM) rozšířilo na mimořádném valném shromáždění loni v únoru. Jeho následujícím medailónkem pokračujeme v pomyslném seriálu, který obšírněji představuje dětská a mládežnická sdružení zastřešená ČRDM.

    Sdružení přátel Jaroslava Foglara (SPJF) vzniklo v roce 1990 v Brně jako občanské sdružení s celorepublikovou působností.
    V prvé řadě SPJF sdružuje přátele a příznivce díla a výchovných metod spisovatele, publicisty a skautského vychovatele Jaroslava Foglara, přáteli a členy svého oddílu přezdívaného Jestřáb – (6. 7. 1907 – 23. 1. 1999). SPJF se věnuje také studiu zkušeností z celoživotní práce Jaroslava Foglara s dětmi a mládeží i mapování historie a současnosti dětského hnutí. Hledá ve Foglarově díle vše použitelné a přínosné pro dnešní mladou generaci ve věku od 8 do 18 let, pro smysluplné využití jejich volného času s využitím touhy po romantice, pro rozvoj ekologického myšlení a samozřejmě výchovu a formování jejich kladných charakterových vlastností.

    Dále SPJF organizuje klubovní hnutí Bobří stopou pro děti a mládež se zájmem o zálesáctví, dobrodružství, sport, víkendové pobyty apod., a to jak pro jednotlivce, tak i pro kluby a oddíly. Tato činnost vychází z tradice Foglarových čtenářských klubů při časopisech Mladý hlasatel (1937 – 1941) a Vpřed (1946 – 1948), je však přizpůsobena dnešním podmínkám a zájmům mladé generace. Hnutí Bobří stopou rozvíjí oddílovou činnost, především se však zaměřuje na mikrokolektivy, tzn. kluby a jednotlivce, tzv. stopaře. Činnost je organizována jednak pomocí barevného zpravodaje sdružení, vycházejícího zpravidla 5x ročně, jednak prostřednictvím osobních dopisů, a zejména setkáváním se na různých akcích. Více než 10 let vydávaný časopisecký titul s názvem „Zpravodaj SPJF Bobří stopou“ informuje o akcích klubů, obsahuje povídky, soutěže, hry, dopisy čtenářů, komiksové příběhy, rady a náměty do kluboven a také badatelskou oblast zaměřenou na život a dílo J. Foglara.
    Celé působení na chlapce a děvčata v rámci hnutí Bobří stopou je zaměřeno na využití soutěživosti a touhy vyniknout, na motivaci k lepším výsledkům a novým inspirativním poznatkům, na prožití dobrodružství v přírodě, včetně překonávání fyzických těžkostí. Celoroční práce vrcholí letními tábory a výpravami, například na tradičním tábořišti SPJF na Vysočině nedaleko obce Pikárec na břehu rybníka Kuchyně. Dále jsou organizovány tábory v Čechách i ve Slezsku, stálé i putovní.

    V neposlední řadě SPJF rozvíjí činnosti pomáhající zejména zdravotně či sociálně postiženým dětem.
    Program „Hledáme lék na dětskou kriminalitu“ směřuje k prevenci kriminality dětí a mládeže, prevenci drog a snaží se pomáhat řešit další otázky naší společnosti, zvláště pak otázky výchovy mladé generace. Za tím účelem vydalo SPJF i 8 videokazet s názvy Ty a droga, Silný proti slabému – šikana na ZŠ, Prevence v rodině, Budoucnost patří střízlivým, Hazardní a počítačové hry u dětí a dospívajících, Stop kriminalitě – tři díly: Nebezpečné situace, Sebeobrana a iPrávní vědomí. O videokazety je stálý zájem mezi základními školami, odbornými kruhy a různými poradnami – průběžně se distribuují v rámci ČR.

    Dále SPJF vydává s finanční podporou statutárního města Brna od roku 1995 knihy Jaroslava Foglara v Braillově písmu pro nevidomé děti a mládež – např. již vyšly tituly Hoši od Bobří řeky, Boj o první místo, Historie Svorné sedmy, Přístav volá, Nováček Bubáček píše deník, Jestřábe, vypravuj a kniha Poklad Černého delfína. O tyto knihy je velký zájem u škol pro nevidomé a knihoven, která mají oddělení pro zrakově těžce postižené.

    Ústředí sdružení sídlí v Brně, ale v rámci České republiky vznikla i řada poboček SPJF – např. v Praze, Kostelci nad Orlicí, Ostravě, Třebíči, a od roku 2003 také pro celý region jižní Moravy a roku 2004 pro oblast severní Moravy. Vzhledem k tomu, že SPJF vzniklo v závěru roku 1990 má řadu svých členů i v zahraničí zejména na Slovensku, ve styku se sdružením jsou však i foglarovci žijící v SRN, Švédsku či Anglii.

    Kontaktní adresa:
    Sdružení přátel Jaroslava Foglara
    pošt. schránka 245
    658 45 Brno

    e-mail: spjf@volny.cz
    www.spjf.cz

    Sídlo:
    Sdružení přátel Jaroslava Foglara
    Kopečná 31
    602 00 Brno

    Autor