pozadi
.
hlavička ADAM.cz ČRDM
RUBRIKA: ostatní

     QR kód této stránky ->

Archa č. 8 bude "tradiční"

Autor: Jiří Majer | zařazeno: 27. 12. 2004 | přečteno 11279

ArchaLetos poslední, totiž osmé číslo tištěného zpravodaje ČRDM Archa se tematicky věnuje oddílovým tradicím. "Stejně jako kotoučáky už dávno vystřídal přehrávač na CD MP3, i oddílové tradice ušly dlouhou cestu. Ty dobré přetrvaly a tvoří se další. Nastupují stále nové generace sokolů, skautů, pionýrů, požárníků...., kteří mají nápady a chuť tvořit. Nejlépe se vše pochopí na příkladu," píše ve svém úvodním fejetonu Marie Molková. Pár příkladů se v této Arše najde.

Jeden za všechny. Většina z vás nejspíš ani netuší, že se ostrovu na 32. říčním kilometru Labe přezdívá Šán. Tedy alespoň mezi členy stejnojmenné vodácké skupiny, založené někdy v šedesátých letech. Působí dodnes, a to pod hlavičkou organizace KONDOR. Na zmíněném ostrově pořádá Šán už přes třicet let své letní tábory. A od roku 1977 se tam již tradičně konají noční cesty pro amulet. Více se o nich můžete dozvědět v příspěvku Jany Trpišovské Amulety pro štěstí.

"To není jen náš současný problém, to je jasný syndrom všech konzumních společností - ztrácejí historické povědomí. Nejen, že se zajímají jen o přítomnost, ale všechno chtějí mít hned. Ztráta paměti. To je samozřejmě zlé, protože lidský život - stejně jako dějiny, jsou příběhem. Není možné porozumět přítomnosti bez příběhu, do něhož je zasazena. V tomhle smyslu je tradice nenahraditelná," zamýšlí se nad její úlohou v profilovém rozhovoru Archy filozof Erazim Kohák.

"Osmička" Archy se vrací i k podzimní českobudějovické Celostátní velké výměně zkušeností (CVVZ); portál Adam o ní ostatně před časem obsáhle referoval. Ve zpravodaji se můžete mimo jiné dočíst také o tom, jak skupina dětí z Dětského domova ve Vysoké Peci o podzimních prázdninách pracovala spolu s pražskými dětmi na Horním hradě nedaleko Stráže nad Ohří; na akci Človíček pomocníček je pozvalo občanské sdružení Malý princ.

Jméno Jaroslava Foglara určitě není třeba nikomu představovat. Možná ale neuškodí přečíst si pár řádek také o organizaci, která si Jestřábovo občanské jméno dala do svého názvu. Členská základna Sdružení přátel Jaroslava Foglara (SPJF) se pohybuje zhruba kolem tisícovky, přičemž na osm set členů se zapojuje do práce s dětmi a mládeží - ať už jde o jednotlivce, kluby, oddíly či pobočky ve větších městech. Tohle členské sdružení České rady dětí a mládeže sdružuje především přátele a příznivce díla a výchovných metod slavného spisovatele. Ale nejen to - SPJF vydává také časopis Bobří stopou, dokonce i "foglarovky" v Braillově písmu pro nevidomé… Medailónek SPJF včetně rozhovoru s jeho předsedou Milošem Vraspírem najdete uvnitř Archy.Související články:


vytisknout článek | přidat na Facebook Facebook | pridej.cz


Nejčtenější články za posledních 7 dnů
Michal Urban byl devět let ředitelem odboru pro mládež na MŠMT (foto Jiří Majer)
13. 2. 2020, 520x
Zaječí mládě (foto Luboš Houska, Pixabay)
8. 2. 2020, 490x
Nejsledovanější příspěvky rubriky video - audio za posledních 30 dnů
.

Aktuální téma: #20letCRDM

· #100letrepubliky · #kamchodit · #sbirame · #72hodin · #tabory · #radyanavody · #foglar · #natabore · #dobrovolnici · #eyca #eyca_cz · #vanoce · #čtenářství · #zlatyamos · #hryahlavolamyMŠMT Anopress IT České Tábory.cz Borovice.cz - Informační centrum pro dětsku rekreaci, tábory, cestování skupin a volný čas. Strukturovaný dialog s mládeží
© 2019 ČRDM | Senovážné nám. 24, Praha 1 | Kontakty | Mapa stránek | ADAM.cz na Facebooku / ADAM.cz na Twitteru / RSS ADAM.cz / ATOM ADAM.cz
Přebírání obsahu ADAM.cz. Provozuje redakční centrum ČRDM za podpory MŠMT | Tento web byl vytvořen pomocí phpRS. PDA Mapa stránek Hlavní strana Klávesové zkratky na tomto webu Na obsah stránky

--> --> --> Google+