myš

    Jeden dostane prosebný mail s naléhavou žádostí o pomoc a aniž ho přečte, na pár kliknutí myší (pokud možno hezky s neskrytými adresami všech dalších známých) ho pošle dál. Jak snadné. Proč text vůbec číst a zamýšlet se nad ním, že? Vždyť kamarád by mi určitě neposlal nic špatného. A pomáhat je třeba rychle! A tak klikáme a posíláme (nemusíme lepit drahé známky a běžet na poštu). Ale pak se divíme. Cítíme se ohroženi viry tajemných hackerů. Přitom děláme totéž, jako bychom po odchodu z bytu nechávali nejen nezamčené, ale rovnou otevřené dveře s nápisem – nejsem doma, račte vstoupit a vzít si vše, co se vám líbí.

    Internet, jako kterýkoli jiný mocný nástroj, je třeba užívat s rozumem. Vždyť k prověření pravdivosti dané informace stačí krátká logická úvaha či bleskurychlé dotázání přes vyhledávač. Když ke mně dorazila prosba o pomoc umírajícímu člověku, který potřebuje krev skupiny A1B RH neg, zjistila jsem nejdřív, zda taková skupina vůbec existuje a za pár vteřin jsem znala i zbytek osudů dopisu, který, ve snaze pomoci velmi amatérským způsobem zkomplikoval jiným vážně život: http://www.hoax.cz/index.php3?action=detail&id=54. Iniciátorka dopisu se neporadila s lékaři (nejspíš by jí vysvětlili, že potřebného dárce by sehnali dotazem na transfúzní stanice) a „oslovila všechny“. Že se jí to skutečně povedlo, o tom svědčí nejen to, že se onen mail úspěšně šíří od roku 2001 (pacient už dávno nežije), ale desítky telefonátů, které si u lékařů ověřovaly, zda je pomoc ještě potřeba atd.

    Proto všem, kteří čas od času rozesílají dál naléhavé prosebné zprávy, doporučuji stránky http://www.hoax.cz/. Hezky česky si na nich můžete přečíst, nejen, že Anglické slovo HOAX [:houks:] v překladu znamená falešnou zprávu, mystifikaci, novinářskou kachnu, podvod, poplašnou zprávu, smyšlenku, výmysl, žert, kanadský žertík; ale také jak je šíření takových mailů škodlivé, či dokonce nebezpečné. Radím tedy: pomáhejte, ale než něco přepošlete dál, zamyslete se nad tím, zda to není zase další hoax. Vždyť nejdůležitějším cílem všech dopisů, které mají zajistit rozeslání na nové a nové adresy (ať už vzbuzením soucitu – žádost o krev, žádost o vizitky pro umírajícího chlapce, který je sbírá a chce před smrtí být zapsán do Guinessovy knihy rekordů atp. nebo ty „obšťastňující“ (přepošli to dalším 10 lidem a budeš mít štěstí, uděláš jim radost, potěšíš je…), je dostat se k dalším a dalším elektronickým adresám, na něž je pak možno šířit spam a viry.

    Pomáhat je lidské a v čase předvánočním nás to k pomoci vybízí ze všech stran. Takže, až zase budete chtít pomáhat, zvolte trošku náročnější variantu, než je bezmyšlenkové klikání myší. Rozesíláním hoaxů nejen že nepomáháte, ale přímo ve velkém škodíte! Chcete-li pomoci těm, kteří potřebují krev a je-li váš zdravotní stav uspokojivý a je-li vám nad 18 let, zkuste navštívit některou transfúzní stanici a nabídnout se jako dobrovolný dárce. Stojí to trochu víc času, ale taková pomoc je mnohem, mnohem přínosnější. Více se dozvíte například zde: http://www.darujkrev.com/, http://www.cck-cr.cz/cz.php?id=podminky.

    Autor