pozadi
.
hlavička ADAM.cz ČRDM
RUBRIKA: sdružení

     QR kód této stránky ->

Ohlédnutí za táborem pro romské i neromské děti

Autor: Jiří Bodlák | zařazeno: 6. 8. 2004 | přečteno 8714

Na hradě Svojanov skončíl ve středu 4. srpna třetí ročník dětského mezinárodního tábora pro romské i neromské děti a děti zahraničních účastníků mezinárodní letní školy hlasu, kterou již mnoho let pořádá Ida Kelarová.
Netradiční tábor organizuje pardubické občanské sdružení Klub hurá kamarád, jehož snahou je pomáhat mladým lidem v obtížných životních situacích.

Hlavním cílem netradičního tábora je propojovat různé skupiny dětí i dospělých, bourat předsudky nejen mezi Romy a Neromy, ale také mezi příslušníky různých národností.
Letošního ročníku se účastní 27 dětí, z toho 7 romských (5 z nich patří mezi obyvatele dětského domova ve slovenském Liptovském Jánu), 3 děti zahraničních účastníků mezinárodní letní školy hlasu (2 ze Švýcarska, 1 z Izraele) a klienti Otevřeného klubu, což je jedno ze zařízení Klubu hurá kamarád, kde se s nimi celoročně pracuje.
Tábor byl zaměřen především na umělecké aktivity. Děti strávily většinu času pod dohledem odborných lektorů na výtvarných, hlasových a pohybových dílnách. Zároveň se učily například bubnovat, žonglovat nebo hrát divadlo.
Kromě uměleckých a tradičních táborových aktivit, jako je například koupání či sport, si děti užily také při dobývání hradu Svojanov. Tak se jmenovala celotáborová hra. Týmy byly sestaveny tak, aby v nich byli Romové spolu s Neromy, cizinci s Čechy. Aby měly děti šanci na úspěch, musely si v družstvech navzájem pomáhat.
Děti sklízely úspěchy i při několika veřejných vystoupeních, ať už šlo o samostatné nebo společné koncerty s pěveckým sborem Apsora a Idou Kelarovou na festivalu romské muziky Gypsy Celebration.

Občanské sdružení Klub hurá kamarád na tomto projektu spolupracuje s občanským sdružením MIRET (Mezinárodní iniciativa pro rozvoj etnické tvorby) a Idou Kelarovou, zpevačkou a pedagožkou romského původu, která již mnoho let pořádá hlasové dílny hojně navštěvované lidmi z celého světa. Spolu se svou romskou skupinou Romano Rat se zúčastnila mnoha etnických a mezinárodních hudebních festivalů, jako byl například prestižní WOMAD ve Španělsku. Působila ve Velké Británii, Francii, Dánsku, Norsku, koncertovala rovněž v USA či Mongolsku. V České republice, kam se po 15 letech vrátila, se rozhodla hledat etnickou kulturu naší země, pracovat s ní a přiblížit ji ostatním. Zaměřuje se na romskou kulturu, která je jí vlastní, spolupracuje s umělci z jiných zemí a národností a svou hudbou bourá předsudky v přístupu k Romům. Ida Kelarová má na svém kontě několik alb, dokumentárních filmů o hlasových dílnách, které pravidelně pořádá nejen u nás, ale i v zahraničí.vytisknout článek | přidat na Facebook Facebook | pridej.cz


Nejčtenější články za posledních 7 dnů
Michal Urban byl devět let ředitelem odboru pro mládež na MŠMT (foto Jiří Majer)
13. 2. 2020, 520x
Zaječí mládě (foto Luboš Houska, Pixabay)
8. 2. 2020, 490x
Nejsledovanější příspěvky rubriky video - audio za posledních 30 dnů
.

Aktuální téma: #20letCRDM

· #100letrepubliky · #kamchodit · #sbirame · #72hodin · #tabory · #radyanavody · #foglar · #natabore · #dobrovolnici · #eyca #eyca_cz · #vanoce · #čtenářství · #zlatyamos · #hryahlavolamyMŠMT Anopress IT České Tábory.cz Borovice.cz - Informační centrum pro dětsku rekreaci, tábory, cestování skupin a volný čas. Strukturovaný dialog s mládeží
© 2019 ČRDM | Senovážné nám. 24, Praha 1 | Kontakty | Mapa stránek | ADAM.cz na Facebooku / ADAM.cz na Twitteru / RSS ADAM.cz / ATOM ADAM.cz
Přebírání obsahu ADAM.cz. Provozuje redakční centrum ČRDM za podpory MŠMT | Tento web byl vytvořen pomocí phpRS. PDA Mapa stránek Hlavní strana Klávesové zkratky na tomto webu Na obsah stránky

--> --> --> Google+